AstroN
 
ASTRO-MITOLOGJI
AstroN  
  Mirë se vini në ASTRO-MITOLOGJI
  Fakulteti i Studimeve Astrologjike
  Horoskopi në vargje
  Aforizma astrologjike
  ASTROLOGJIA
  HISTORIA E ASTROLOGJISË
  E ëma dhe e bija
  NDARJA E ZODIAKUT
  12 SHENJAT ZODIAKALE
  HOROSKOPI
  HARTA QIELLORE E LINDJES
  ASHENDENTI – SHENJA NË NGRITJE
  Bukuria fizike
  SHTËPITË ZODIAKALE
  FAZAT E HËNËS
  Dielli në astrologji dhe astronomi
  NDIKIMI I PLANETËVE
  Efemeridet dhe Retrogradët
  ASPEKTET PLANETARE
  HOROSKOPI I VIΤIΤ 2020
  ASTRO-EROTIKA
  SINASTRIA
  VENUSI - AFRODITA
  Divorci dhe Tradhëtia
  TRANZITET PLANETARE
  REVOLUCIONI DIELLOR
  Mespikat
  ASTRO-MJEKËSIA
  Vdekja dhe aksidentet
  ASTROLOGJI TË TJERA
  ASTROLOGJIA INDIANE
  HOROSKOPI KINEZ
  ASTROLOGËT DHE KONTRIBUESIT
  Fjalor astrologjik
  KALENDARI
  Kalendari Pagan Helen
  DITËT E JAVËS
  Llogaritja e orës
  Festat pagane
  ASTRO-MITOLOGJI
  Apolloni - hyjnia e Diellit
  MITOLOGJIA GREKE
  ZEUSI - Mbreti i perëndive
  Mitologjia ilire
  Kokino - Observatori ilir
  Brigët dhe Frigjia
  PERËNDESHAT MITOLOGJIKE
  Kurorat me gjethe
  Trëndafili dhe lulet
  Ulliri në kulturën e lashtë greke
  Simbolizmi i kalit
  Simbolizmi i Dhisë së Egër
  Shqiponja dhe përkrenarja e Skëndërbeut
  Sirenat
  TEMPUJ DHE FALTORE
  => Dodona e lashtë e Epirit
  => Tempulli i Artemisës
  => Akropoli i Athinës
  => Gurët e Karnakut (Francë)
  => Nimfeumi i Apollonisë
  => Tempulli i Bakut
  => Petra, Jordani
  Delfi - Orakulli më i famshëm
  Parimet Delfike
  Ishulli Rodos
  Orfeu
  KUPTIMI I EMRAVE
  KULTI I DIELLIT
  Dita e Verës - festa e Diellit
  Syri që sheh gjithçka
  ASTRO-TEOLOGJIA
  Fjala "Amen"
  Shpirti
  NUMEROLOGJIA
  METODA TË NDRYSHME PARASHIKIMI
  Orakulli kinez
  Leximi i dorës - Kiromancia
  Domethënia e lemzës dhe oreve fikse
  Zaret e dashurisë
  Domethënia e ngjyrave
  Tipi i mashkullit që ju pëlqen
  GJUMI DHE ËNDRRAT
  KARRIERA DHE PROFESIONI
  Vendet dhe Udhëtimet
  HISTORI ANTIKE
  Shkrimet e para
  Libra astrologjikë
  HISTORI GJUHE
  Më kontaktoni
  Fito para online
AstroN
Petra, Jordani
<Qyteti i lashtë i PETRA-s i ndërtuar për të qënë në një linjë me Diellin>

Një civilizim antik ndërtoi qytetin e famshëm, të gdhendur me gurë të Petras në Jordani, në mënyrë që Dielli të ndriçojë vendet e tyre të shenjta si drita qiellore, thotë një studim i ri. Kultura Nabateane e ngriti qytetin për të nxjerrë në pah solsticet dhe ekuinokset.
Petra, një metropol gjigand varresh, monumentesh dhe strukturash të tjera fetare të përpunuara në shkëmbinjtë prej guri, ishte kryeqyteti i mbretërisë Nabateane, një kulturë pak e kuptuar e Lindjes së Mesme që sundonte pjesën më të madhe të Jordanisë së sotme nga shekulli i tretë pr.e.s. deri në shekullin e parë e.s.
Këta tregtarë të pasur me erëza adhuronin Diellin, midis hyjnive të tjera, dhe mund t'u kenë dhënë rëndësi ekuinokseve, solsticeve dhe ngjarjeve të tjera astronomike, të cilat përcaktohen nga mënyra se si Dielli lëviz nëpër qiell.
Solsticet, për shembull, janë rezultatet e boshtit verior-jug të Tokës që përkulet 23.5 gradë në krahasim me planin e sistemit tonë diellor. Kjo pjerrësi bën që sasi të ndryshme të dritës së diellit të arrijnë në zona të ndryshme të planetit gjatë orbitës së Tokës përreth Diellit.
Një analizë statistikore zbulon se këto fenomene qiellore kanë ndikuar ndoshta në mënyrën sesi Nabateanët krijuan strukturat në Petra.
"Fasadat e Petras nuk janë vetëm të bukura në vetvete, por gjithashtu ato tregojnë diçka më shumë," tha drejtuesi i studimit Juan Antonio Belmonte, një arkeoastronom në Institutin e Astrofizikës së Ishujve Kanary (IAC), në një intervistë telefonike.
Për studimin, Belmonte dhe kolegët e tij matën orientimet hapësinore të monumenteve të mëdha, tempujve dhe varreve të shenjta dhe krahasuan matjet me mënyrën se si strukturat përputheshin me pozicionin e Diellit në horizont.
Për shkak se ai pozicion ndryshon shumë ngadalë me kohën, sasia e ndryshimit midis shekullit të parë pr.e.s. dhe kohës së sotme është e vogël - kështu që ajo që Belmonte dhe skuadra e tij panë ishte shumë afër asaj që Nabateanët do të kishin vrotjuar.
Rezultatet e studimit të tyre treguan se gjatë kohërave të caktuara të vitit, të tilla si solstici i dimrit, Dielli do të dilte në pah ose rreshtohej me disa nga ndërtesat më të rëndësishme të qytetit.
Megjithëse ekipi mbështetej në statistika për të konfirmuar orientimin e Diellit me monumentet, Nabateanët nuk kanë pasur nevojë detyrimisht të dinin matematikë - ata mund t’i kenë ndërtuar strukturat në një linjë me Diellin thjesht duke vëzhguar lindjet dhe perëndimet e diellit gjatë kohërave të rëndësishme të vitit, theksoi ai .
Një nga zbulimet më interesante të Belmontes është i lidhur me solsticin e dimrit, për të cilin Nabateanët mund të besonin se kishte të bënte me lindjen e zotit të tyre kryesor, Dushara, tha ai.
Gjatë solsticit dimëror në Petra, dielli që perëndon krijon efekte të dritës dhe hijes rreth një podiumi të shenjtë brenda monumentit të njohur si Ad Deir, ose Manastiri, ku Nabateanët mund të kenë mbajtur ceremoni apo festa fetare.
“Është e njëjta gjë që shihet në kishat e krishtera [kur rrezet e diellit ndriçojnë] altarë të veçantë," tha Belmonte.
E. C. Krupp, drejtor i Observatorit të Griffith në Los Angeles, e quajti këtë efekt Ad Deir "joshës". Fakti që manifestohet vetëm një javë para dhe një javë pas solsticit të dimrit sugjeron se "një rreshtim simbolik me perëndimin diellor të solsticit të dimrit është i besueshëm", tha ai.

Megjithëse rezultatet janë intriguese, është e vështirë të provosh se Nabateanët qëllimisht e kanë ndërtuar qytetin e tyre duke menduar për fenomenet qiellore.
Nga njëra anë, njohja e traditave dhe ideologjisë nabateane është e kufizuar, kryesisht sepse kultura ka lënë shumë pak dokumente të shkruara.
Drejtuesi i studimit Belmonte beson se hulumtimi i ekipit të tij ka hedhur dritë të re mbi qytetin antik pak të kuptuar, 85% e të cilit mbetet i pazbuluar. Ai e quan Petran një nga "vendet më të veçanta në botë", duke shtuar se "këto [struktura] janë mrekulli kaq të mëdha të aftësisë njerëzore të krijuara me një ndjenjë bukurie, e cila ka të bëjë me dukuritë qiellore".

Ndikimi helen

Megjithëse ndikimi i kulturës greke ishte ndjerë më parë në Jordani, pushtimi i Lindjes së Mesme dhe Azisë Qendrore nga Aleksandri i Madh konsolidoi në mënyrë të vendosur ndikimin e kulturës helene. Grekët themeluan qytete të reja në Jordani, të tilla si Umm Qais (i njohur si Gadara) dhe u riemërtuan të tjerë, të tillë si Aman dhe Jerash. Shumë prej vendeve të ndërtuara gjatë kësaj periudhe u ridizenjuan më vonë dhe u rindërtuan gjatë epokave romake, bizantine dhe islamike, kështu që mbeten vetëm fragmente nga periudha helenistike. Greqishtja u vendos si gjuha zyrtare, megjithëse aramaishtja mbeti gjuha kryesore e folur e njerëzve të thjeshtë.
Aleksandri vdiq shpejt pasi themeloi perandorinë e tij, dhe gjeneralët e tij më pas luftuan për kontrollin e Lindjes së Afërt për më shumë se dy dekada. Përfundimisht, Ptolemeu konsolidoi fuqinë e tyre në Egjipt dhe sunduan Jordaninë nga 301 deri në 198 pr.e.s. Seleukidët (dinasti helene), të cilët ishin me qendër në Siri, sunduan Jordaninë nga viti 198 deri në 63 pr.e.s.
Vendi më spektakolar helenistik në Jordani është në Irak-al-Amir, pikërisht në perëndim të Amanit të sotëm Qasr al-Abd ("Kalaja e robit") është ndërtuar me gurë shumë të mëdhenj, disa prej të cilave kanë figura të skalitura luanësh dhe shqiponjash. Qasr është i rrethuar nga një hendek artificial dhe ndoshta ka qënë ose një tempull ose pallat, megjithëse hyrja e tij e vogël do ta kishte bërë atë një vlerë të rëndësishme mbrojtëse. "Kalaja" i përkiste një guvernatori të Amonit, të quajtur Hyrkanus, i cili ishte gjithashtu një anëtar i familjes me ndikim Tobiad. Është ndërtuar në fund të shekullit të dytë pr.e.s.
Qyteti antik i mrekullueshëm i njohur si Petra në jug të Jordanisë është një thesar botëror si askush tjetër në glob. Qyteti shkëmbor antik është ndërtuar në gurin madhështor ngjyrë-rozë të malit Jabal Al-Madbah, përballë një lugine.Rrënojat e qytetit nxjerrin në pah edhe ndikimin e përhapur të arkitekturës greke në lashtësi. Ja çfarë mund të shihni nëse jeni me fat të vizitoni këtë sit unik arkeologjik.
Ndërtuar rreth kohës së Perandorive Helenistike dhe Romake nga Arabët Nabateanë, arkitektura e Petras si edhe qytetet e tjera të rajonit shpesh pasqyronin punën e arkitektëve grekë. Në fakt, vetë emri i qytetit antik, Petra, ka kuptimin "gur (shkëmb)" në gjuhën greke.
Kohët e fundit në dhjetor 1993, arkeologët ende po bënin zbulime të rëndësishme arkeologjike atje, duke përfshirë shumë dorëshkrime në greqisht që datojnë nga periudha Bizantine. Dorëshkrimet më të fundit u gjetën në një kishë afër tempullit të Luanit me Flatra në Petra.
Struktura më e njohur në qytetin antik të Petras, varri i quajtur "Khazneh", ose "Thesari" në arabisht, tregon ndikimin e pashlyeshëm të arkitekturës klasike greke. Kolonat e saj spektakolare të stilit korinthian krijojnë një hyrje madhështore te varri.
Legjenda thotë se njerëzit vendas gjithmonë besonin se në këtë varr ndodhej një thesar i fshehur. Sidoqoftë, gërmimet arkeologjike moderne nga siti kanë zbuluar se është vetëm një varr i lartë dykatësh - por i mrekullueshëm! I ndërtuar në krah të malit, i gdhendur në një pjesë nga baza e tij, besohet se është ndërtuar në shekullin e parë e.s për mbretin Nabataean Aretas IV. Në atë kohë, Petra ishte një qytet i lulëzuar, me rreth 20,000 banorë.
Nabateanët i kanë dekoruar strukturat e tyre me gdhendje të përpunuara mirë dhe statuja. Ata adhuronin perëndi dhe perëndesha arabe të kohës para-islamike dhe gjithashtu kanë hyjnizuar disa nga mbretërit e tyre, të cilët janë midis figurave të gdhendura në shkëmbinjtë e këtij vendi antik.
I njohur për shumë si Qyteti Rozë, për shkak të shkëmbit me ngjyrën rozë nga i cili është gdhendur, qyteti është bërë simbol i Jordanisë, duke tërhequr deri në milion turistë në vitin 2010. Në vitin 2007, qyteti mahnitës është njohur si një nga "Shtatë mrekullitë e reja të botës".
Ky qytet i lashtë magjik në mënyrë të habitshme ishte fshehur nga sytë e pjesës tjetër të globit për shumë vite. Në fakt, siti mbeti i panjohur në Perëndim deri në vitin 1812, kur eksploruesi zviceran Johann Ludwig Burckhardt e "zbuloi" atë në udhëtimet e tij. Në vitin 1985, siti u caktua një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, organizata e quan atë "një nga pronat më të çmuara kulturore të trashëgimisë kulturore të njeriut".
Jordania është futur në histori me këtë vend, duke e bërë atë një destinacion të lartë turistik për ata që vlerësojnë bukurinë e tij unike.


Add comment to this page:
Your Name:
Your Email address:
Your message:
 
  POZICIONI AKTUAL PLANETAR

HËNA SONTE:
 
Facebook 'Like' Button  
   
Advertisement  
   
=> Do you also want a homepage for free? Then click here! <=