AstroN
 
ASTRO-MITOLOGJI
AstroN  
  Mirë se vini në ASTRO-MITOLOGJI
  Fakulteti i Studimeve Astrologjike
  Horoskopi në vargje
  Aforizma astrologjike
  ASTROLOGJIA
  HISTORIA E ASTROLOGJISË
  E ëma dhe e bija
  NDARJA E ZODIAKUT
  12 SHENJAT ZODIAKALE
  HOROSKOPI
  Parashikimi i vitit 2023
  HARTA QIELLORE E LINDJES
  ASHENDENTI – SHENJA NË NGRITJE
  Bukuria fizike
  SHTËPITË ZODIAKALE
  FAZAT E HËNËS
  Dielli në astrologji dhe astronomi
  NDIKIMI I PLANETËVE
  Efemeridet dhe Retrogradët 2023
  ASPEKTET PLANETARE
  ASTRO-EROTIKA
  SINASTRIA
  VENUSI - AFRODITA
  Divorci dhe Tradhëtia
  TRANZITET PLANETARE
  REVOLUCIONI DIELLOR
  Mespikat
  ASTRO-MJEKËSIA
  Vdekja dhe aksidentet
  ASTROLOGJI TË TJERA
  ASTROLOGJIA INDIANE
  HOROSKOPI KINEZ
  ASTROLOGËT DHE KONTRIBUESIT
  Fjalor astrologjik
  KALENDARI
  Kalendari Pagan Helen
  DITËT E JAVËS
  Llogaritja e orës
  Festat pagane
  ASTRO-MITOLOGJI
  Apolloni - hyjnia e Diellit
  MITOLOGJIA GREKE
  ZEUSI - Mbreti i perëndive
  Mitologjia ilire
  Kokino - Observatori ilir
  Brigët dhe Frigjia
  PERËNDESHAT MITOLOGJIKE
  Kurorat me gjethe
  Trëndafili dhe lulet
  Ulliri në kulturën e lashtë greke
  Simbolizmi i kalit
  Simbolizmi i Dhisë së Egër
  Shqiponja dhe përkrenarja e Skëndërbeut
  TEMPUJ DHE FALTORE
  Delfi - Orakulli më i famshëm
  Parimet Delfike
  Ishulli Rodos
  Orfeu
  KUPTIMI I EMRAVE
  Kuptimi i fjalës grek, helen dhe barbar
  KULTI I DIELLIT
  Dita e Verës - festa e Diellit
  Syri që sheh gjithçka
  ASTRO-TEOLOGJIA
  Fjala "Amen"
  Shpirti
  NUMEROLOGJIA
  METODA TË NDRYSHME PARASHIKIMI
  Orakulli kinez
  Leximi i dorës - Kiromancia
  Domethënia e lemzës dhe oreve fikse
  Zaret e dashurisë
  Domethënia e ngjyrave
  GJUMI DHE ËNDRRAT
  KARRIERA DHE PROFESIONI
  Vendet dhe Udhëtimet
  HISTORI ANTIKE
  Libra astrologjik
  HISTORI GJUHE
AstroN
Horoskopi në vargje

Shenjat flasin

(Dashi)
Unë jam Dashi, shënja e parë,
tip sportiv dhe guximtar,
përvëloj e djeg si zjarr,
Më pëlqen të rrezikoj,
garat fort i dëshiroj,
vështirësive u rezistoj.
Jam plot jetë e gjallëri,
Marsi më jep energji.

(Demi)
Thotë Demi jam punëtor,
mjaft korrekt si në çdo orë,
shumë besnik, konservator.
Jam i ndershëm e xheloz,
i duruar dhe kurioz,
dhe i vendosur sidomos.
Vishem bukur se kam shije,
Afërdita më bën hije.

(Binjakët)
Por Binjakët mjaft të zgjuar,
nuk lënë gjë pa e dëgjuar,
edhe lajm pa transportuar.
Oratorë kur bisedojnë,
mendjen shpesh e ndërrojnë,
sa më shumë jetën shijojnë.
Se Merkuri i drejton,
plot mendime u dhuron.

(Gaforrja)
Romantike dhe e sjellshme,
Jam e butë dhe e vëmendshme,
E përzemërt dhe e këndshme.
Komplimentat i pëlqej,
Emocionet shumë i ndjej,
Në krijimtari shkëlqej.
Hëna është drejtuesja ime.
Më fal ndjenja e kujtime.

(Luani)
I vendosur dhe i fortë jam,
më kanë frikë se jam Luan,
jam krenar, ekstravagant.
Rrezatoj unë në çdo vend,
gjykoj drejt sepse kam mend,
s’mbaj inatin me askënd.
E mbaj veten si një mbret,
Dielli i zjarrtë më jep jetë.

(Virgjëresha)
Jam punëtore e organizuar,
mjaft praktike dhe e zgjuar,
gjithmonë gati për të ndihmuar.
Mësoj shpejt dhe me cilësi,
çdo gjë e bëj me llogari,
Virgjëreshë me kokëfortësi.
Kritikoj shpesh padrejtesitë
ndaj Merkuri më bën dritë.

(Peshorja)
Mua askush nuk ma hedh dot,
nuk më thonë Peshore kot,
dua paqe në këtë botë.
Jam e drejtë dhe më e mira
hijeshi më ka dhënë natyra,
e shoh jetën plot me ngjyra.
Me Venerën perëndeshë,
buza ime vetëm qesh.

(Akrepi)
Jam i këndshëm dhe besnik,
për të gjithë jam magnetik,
nga armiqtë nuk kam frikë.
Këmbëngulës e kundërshtar,
t’i them fjalët ballë për ballë,
Jam Akrep, mister i rrallë.
Veten nuk e përmbaj dot,
se Plutonin kam për zot.

(Shigjetari)
Liridashës dhe bujar,
thotë i zgjuari Shigjetar,
jam nevrik e autoritar.
Optimist dhe i sinqertë,
për mendime jam i shpejtë,
filozof dhe shumë i drejtë.
Aventura më tërheq,
Jupiteri më udhëheq.

(Bricjapi)
Jam Bricjap me mend në kokë,
shumë serioz dhe pak i ftohtë
Kërkoj shumë, s’kënaqem dot.
nuk flas kot, vetëm punoj,
rregullat shumë i respektoj,
ambicioz dhe shumë duroj.
I marr gjërat me ngadalë,
se Saturni nuk më fal.

(Ujori)
Thotë Ujori rrallë zemërohem,
më pëlqen të rebelohem,
kur veproj, para mendohem.
Kam një tip origjinal,
miqësor dhe liberal,
jam human e di të fal.
Me Uranin sundimtar,
mund të bëhem shkencëtar.

(Peshqit)
Misteriozë dhe romantikë,
nga natyra artistikë,
emotivë e simpatikë.
Jemi të drejtë dhe bujarë,
idealistë dhe ëndërrimtarë,
Peshq me shpirt humanitar.
Ne si shenja më e fundit,
i shërbejmë vetëm Neptunit.

Krijuar nga N. Herceku (në mars 2001)

 
  POZICIONI AKTUAL PLANETAR

HËNA SONTE:
 
Facebook 'Like' Button  
 
 
This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free