AstroN
 
ASTRO-MITOLOGJI
AstroN  
  Mirë se vini në ASTRO-MITOLOGJI
  Fakulteti i Studimeve Astrologjike
  Horoskopi në vargje
  Aforizma astrologjike
  ASTROLOGJIA
  HISTORIA E ASTROLOGJISË
  E ëma dhe e bija
  NDARJA E ZODIAKUT
  12 SHENJAT ZODIAKALE
  HOROSKOPI
  Parashikimi i vitit 2023
  HARTA QIELLORE E LINDJES
  ASHENDENTI – SHENJA NË NGRITJE
  Bukuria fizike
  SHTËPITË ZODIAKALE
  FAZAT E HËNËS
  Dielli në astrologji dhe astronomi
  NDIKIMI I PLANETËVE
  Efemeridet dhe Retrogradët 2023
  ASPEKTET PLANETARE
  ASTRO-EROTIKA
  SINASTRIA
  VENUSI - AFRODITA
  Divorci dhe Tradhëtia
  TRANZITET PLANETARE
  REVOLUCIONI DIELLOR
  Mespikat
  ASTRO-MJEKËSIA
  Vdekja dhe aksidentet
  ASTROLOGJI TË TJERA
  ASTROLOGJIA INDIANE
  HOROSKOPI KINEZ
  => Karakteristikat të shenjave kineze
  => Kombinimi i shenjave dhe elementet
  ASTROLOGËT DHE KONTRIBUESIT
  Fjalor astrologjik
  KALENDARI
  Kalendari Pagan Helen
  DITËT E JAVËS
  Llogaritja e orës
  Festat pagane
  ASTRO-MITOLOGJI
  Apolloni - hyjnia e Diellit
  MITOLOGJIA GREKE
  ZEUSI - Mbreti i perëndive
  Mitologjia ilire
  Kokino - Observatori ilir
  Brigët dhe Frigjia
  PERËNDESHAT MITOLOGJIKE
  Kurorat me gjethe
  Trëndafili dhe lulet
  Ulliri në kulturën e lashtë greke
  Simbolizmi i kalit
  Simbolizmi i Dhisë së Egër
  Shqiponja dhe përkrenarja e Skëndërbeut
  TEMPUJ DHE FALTORE
  Delfi - Orakulli më i famshëm
  Parimet Delfike
  Ishulli Rodos
  Orfeu
  KUPTIMI I EMRAVE
  Kuptimi i fjalës grek, helen dhe barbar
  KULTI I DIELLIT
  Dita e Verës - festa e Diellit
  Syri që sheh gjithçka
  ASTRO-TEOLOGJIA
  Fjala "Amen"
  Shpirti
  NUMEROLOGJIA
  METODA TË NDRYSHME PARASHIKIMI
  Orakulli kinez
  Leximi i dorës - Kiromancia
  Domethënia e lemzës dhe oreve fikse
  Zaret e dashurisë
  Domethënia e ngjyrave
  GJUMI DHE ËNDRRAT
  KARRIERA DHE PROFESIONI
  Vendet dhe Udhëtimet
  HISTORI ANTIKE
  Libra astrologjik
  HISTORI GJUHE
AstroN
HOROSKOPI KINEZ

Astrologjia kineze

 


Astrologjia kineze është shumë e vjetër. Dokumentat më të hershme të saj datojnë në vitin 2357 p.e.s, kur perandori Yao urdhëroi astrologët e oborrit të bënin një kalendar, në të cilin, në sintoni të plotë me lëvizjen e trupave qiellorë të përcaktohej influenca e tyre pozitive dhe negative, kohët më të përshtatshme për kurbane, sakrificat dhe ritet do të kremtoheshin me rastin e festave dhe zive kombëtare si dhe parashikimi i kohës dhe formulat magjike që do të përdoreshin për të neutralizuar shpirtrat e këqinj.

Treqind vjet më vonë, perandori Huang Ti që kishte përpiluar një sistem për të matur kohën, të bazuar në ciklin planetar të Jupiterit, ua imponoi atë shtetasve të tij duke nxjerrë të parin “Almanak Perandorak” dhe viti në të cilin ai doli u bë për Kinën ora zero, orë prej së cilës filloi të matej koha zyrtarisht dhe që mbeti në fuqi për 4000 vjet, deri ne 1911 kur Kina u shpall republikë.
Në Hong-Kong ekziston tendenca konservatore e mentalitetit kinez: manualët e vjetër astrologjikë, botimi i të cilëve ishte 4000 vjet rresht monopol i perandorit, vazhdonin të botoheshin dhe të shpërndaheshin nga shumë shtëpi botuese duke rregulluar edhe sot me saktësinë më të madhe astrologjike jetën e një pjese të madhe të popullsisë së Lindjes së Largët. Me kalimin e kohës, Astrologjia e Oborrit për të cilën punonin një numër i madh studiuesish (Marko Polo gjeti vetëm në qytetin Kambalu 5000 astrologë të njohur), u sfumua dhe u eklipsua nga astrologjia popullore, më pak shkencore dhe e rafinuar, por më e kuptueshme dhe praktike.
Astrologjia popullore u përhap me shpejtësi në të gjithë Lindjen e Largët. Konsultimi me astrologët u bë atëherë i padiskutueshëm, për çdo rast dhe për çdo problem kërkohej keshilla e tyre. Luftrat, komplotet politike, vendosja e mandarineve në postet e tyre të larta, nuk bëheshin kurrë pa fjalën e astrologut. Po kështu astrologu të thoshte a do të ishte e mbarë korrja, a do të bënte thatësirë vitin e ardhshëm, çfarë emri t’i vije djalit të porsalindur, kur duhet të udhëtoje dhe kur jo, kur duhet të martoheshe, kur duhet të ndërtoje një pallat etj.
Njohja me rrënjë e këtij arti që gëzonte respekt te masat bëhej larg nga sytë e njerëzve. Edhe sot është shumë e vështirë të shtiesh në dorë tekstet antike të astrologjisë të shpëtuara të paprekura nga shkatërrimi i bibliotekave perandorake.

Rrënjët e astrologjisë kineze gjenden në historinë e lashtë të njerëzimit.
Legjenda thotë se Buda i kishte ftuar të gjitha kafshët që ta vizitonin për Vitin e Ri, por vetëm 12 kafshë i ishin përgjigjur ftesës së tij dhe ato ishin: miu, bualli, tigri, kali, dhia (delja), gjeli, lepuri, dragoi, gjarpri, majmuni, qeni dhe derri.
Në shenjë mirënjohjeje, Buda kishte urdhëruar që secili vit të identifikohej me ndonjërën nga këto shtazë, ndërkaq tiparet e kësaj shtaze të zotëronin atë vit.
Kjo legjendë është bartur nga gjenerata në gjeneratë, ndërkaq astrologjia kineze sot është një prej astrologjive më të famshme në botë.
Kjo astrologji përbëhet nga 5 elementet e filozofisë kineze: druri, zjarri, toka, metali dhe uji, si dhe 12 shtazëve simbolike, që përfaqësojnë nga një vit të caktuar.
Horoskopi kinez paraqet një interpretim të ndërlikuar të ciklit 10-vjeçar të diellit dhe të hënës, që është hartuar në bazë të kalendarit të vjetër kinez.
Në këtë astrologji ndikon edhe fuqia kozmike pozitive mashkullore dhe ajo negative femërore, të cilat i paraqet principi Jang-Jin; një shprehje për baraspeshën dhe harmoninë universale.
Astrologjia kineze është më shumë e njohur si shkencë që jua mundëson t'i mësoni karakteret e personave që ju rrethojnë, por njëkohësisht edhe ta njihni fuqinë tuaj personale dhe të metat tuaja.

Viti i Ri kinez nis gjithmonë me Hënën e dytë të Re pas solsticit të dimrit dhe bie gjithnjë ndërmjet 21 janarit dhe 19 shkurtit të kalendarit tonë

Më poshtë kemi dhënë vetëm datat kur nis shenja dhe secila shenjë e horoskopit kinez mbaron aty ku fillon tjetra: 
  POZICIONI AKTUAL PLANETAR

HËNA SONTE:
 
Facebook 'Like' Button  
 
 
This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free