AstroN
 
ASTRO-MITOLOGJI
AstroN  
  Mirë se vini në ASTRO-MITOLOGJI
  Fakulteti i Studimeve Astrologjike
  Horoskopi në vargje
  Aforizma astrologjike
  ASTROLOGJIA
  HISTORIA E ASTROLOGJISË
  E ëma dhe e bija
  NDARJA E ZODIAKUT
  12 SHENJAT ZODIAKALE
  HOROSKOPI
  Parashikimi i vitit 2023
  HARTA QIELLORE E LINDJES
  ASHENDENTI – SHENJA NË NGRITJE
  Bukuria fizike
  SHTËPITË ZODIAKALE
  FAZAT E HËNËS
  Dielli në astrologji dhe astronomi
  NDIKIMI I PLANETËVE
  Efemeridet dhe Retrogradët 2023
  ASPEKTET PLANETARE
  ASTRO-EROTIKA
  SINASTRIA
  VENUSI - AFRODITA
  => Afërdita në besimet pagane
  => Venusi në shtëpitë e lindjes
  => Revolucioni i Venusit
  Divorci dhe Tradhëtia
  TRANZITET PLANETARE
  REVOLUCIONI DIELLOR
  Mespikat
  ASTRO-MJEKËSIA
  Vdekja dhe aksidentet
  ASTROLOGJI TË TJERA
  ASTROLOGJIA INDIANE
  HOROSKOPI KINEZ
  ASTROLOGËT DHE KONTRIBUESIT
  Fjalor astrologjik
  KALENDARI
  Kalendari Pagan Helen
  DITËT E JAVËS
  Llogaritja e orës
  Festat pagane
  ASTRO-MITOLOGJI
  Apolloni - hyjnia e Diellit
  MITOLOGJIA GREKE
  ZEUSI - Mbreti i perëndive
  Mitologjia ilire
  Kokino - Observatori ilir
  Brigët dhe Frigjia
  PERËNDESHAT MITOLOGJIKE
  Kurorat me gjethe
  Trëndafili dhe lulet
  Ulliri në kulturën e lashtë greke
  Simbolizmi i kalit
  Simbolizmi i Dhisë së Egër
  Shqiponja dhe përkrenarja e Skëndërbeut
  TEMPUJ DHE FALTORE
  Delfi - Orakulli më i famshëm
  Parimet Delfike
  Ishulli Rodos
  Orfeu
  KUPTIMI I EMRAVE
  Kuptimi i fjalës grek, helen dhe barbar
  KULTI I DIELLIT
  Dita e Verës - festa e Diellit
  Syri që sheh gjithçka
  ASTRO-TEOLOGJIA
  Fjala "Amen"
  Shpirti
  NUMEROLOGJIA
  METODA TË NDRYSHME PARASHIKIMI
  Orakulli kinez
  Leximi i dorës - Kiromancia
  Domethënia e lemzës dhe oreve fikse
  Zaret e dashurisë
  Domethënia e ngjyrave
  GJUMI DHE ËNDRRAT
  KARRIERA DHE PROFESIONI
  Vendet dhe Udhëtimet
  HISTORI ANTIKE
  Libra astrologjik
  HISTORI GJUHE
AstroN
VENUSI - AFRODITA

 Venusi në mitologji, astrologji dhe astronomi

1.       Venusi në mitologji:

Në mitologjinë greke Venusi njihet si Afrodita, (në greqishten e lashtë: Aphrodite), ndërsa te romakët njihet si Venere. Afrodita ishte perëndesha e dashurisë, bukurisë, paqes, martesave dhe harmonisë. Në skutat e fshehta të tempullit të Afroditës, në botën antike, kishte vënde ku adhuruesit e saj mund të bënin dashuri. Sipas mitologjisë klasike thuhej se Afrodita lindi nga shkuma e detit (në greqisht: afros = shkumë) pasi, Kronosi për të shfronësuar babain, Uranin, hodhi organet e tij gjenitale në det ku prej farës së tyre u krijua Afrodita e bukur. Sipas Homerit, Afrodita ishte bijë e Zeusit dhe Diones. Afrodita është gjithashtu perëndesha e artit dhe kënaqësisë epshndjellëse dhe bën që të lulëzojnë fushat (prandaj sundon mesin e pranverës, Demin). Kur ajo erdhi në Olimp, të gjithë perënditë e admiruan atë. Shpesh ajo paraqitet si e dashura e Aresit (Marsit) dhe është lidhur me anën femërore. Edhe Remi dhe Romuli, dy binjakët e mitit të themelimit të Romës thuhet se janë fëmijët e Venerës dhe Marsit. Data 1 prill festohet si dita e lindjes së Afroditës (Venerës). Te shqipëtarët e krishterë është Shna Premtja (Prenda) ajo që i përgjigjet Afroditës. Pra, ajo nuk është një shenjtore që ka ekzistuar, por thjesht është një kopjim i mitologjisë pagane i konvertuar në të krishterë. Kjo dallohet qartë edhe tek ditët e javës, ku për nder të Shna Premtes kemi ditën e premte, ashtu si te romakët e premtja quhet Venerdi në nderim të Venerës. Gjatë viteve emri Afrodite, tek shqiptarët, është shndërruar në Afërditë.2.  Venusi në astronomi:

Venusi është planeti më i afërt me Tokën (pas Hënës), edhe masa e tij është pothuajse e njëjtë me atë të Tokës, është vetëm 258 milion km larg nga ne maksimumi, dhe minimumi 41 milion km. Me Diellin shkon rreth 108 milion km larg tij. Venusi nuk shkon asnjëherë më shumë se 48 gradë larg nga Dielli në zodiak dhe kryen një rrotullim të plotë rreth tij për pothuajse 225 ditë. Dita në Venus është 10 herë më e gjatë se në Tokë.

Venusi është planet i mbuluar me re (që duken si një vello e bardhë), prandaj u quajt si perëndesha e bukurisë. Ylli që shndrit më shumë natën ose në mëngjes, nuk është tjetër veçse Venusi. Një planet me atmosferë të dëndur dhe më i shndritshëm nga të gjithë planetet, ashtu si Merkuri, Venusi nuk ka asnjë satelit dhe është një planet inferior. Ai mund të shikohet me sy të lirë madje edhe ditën. Temperatura në sipërfaqen e tij arrin deri në 480 gradë celsius. Ai rrotullohet nga ana e akrepave të sahatit (e djathta).
3. Venusi në astrologji:


Në astrologji, Venusi përfaqëson dashurinë, bukurinë, ndjenjat, paqen, harmoninë, martesat, bashkimin, artin, lumturinë, kënaqësinë, romancën, epshin, ngrohtësinë, joshjen, vlerat, afeksionin, lidhjet dashurore, paratë, mundësitë e fitimit, kontratat, magnetizmin, simpatinë, ëmbëlsinë, qetësinë, pushimin, hijeshinë, nurin, estetikën, shijet, sharmin, rafinesën, elegancën, ekuilibrin, shoqërimin, dhembshurinë, bashkëpunimin, bashkëpunëtorët, gjërat e bukura, pajtimet, dëfrimet (e kohës së lirë), modën, erotizmin. Por ka edhe anët negative, si: përtacia, dembelizmi (përtimi), plogështia, pasiviteti, kapriçot, moskokëçarja, shkujdesja, lakmia (në të ngrënë), epshi (sensualiteti), mëndjelehtësia, nazet, dëshira për t’u dukur, llastimi.Venusi ka lidhje me punët që kanë të bëjnë me artin, bukurinë, modën, zbukurimet, diplomacinë, marrëdhëniet publike dhe shoqërore. Venusi Lidhet me anën femërore të njeriut. Ky planet përfaqëson tipin e femrës ideale (për burrat) në dashuri, martesën, të dashurën (miken e zemrës).

Pasaporta astrologjike e Venusit
Numri që sundon: 6 (gjashtë)
Ngjyra që i përket: Jeshile/e gjelbërt
Metali: bakri
Mosha që drejton: 18 – 25 vjeç ( mosha kur njeriu është më i bukur se kurrë/
periudha kur shpërthen dashuria dhe ndjenjat)
Pjesët e trupit: Goja, buzët, veshkat, sistemi urinar, vezoret, qafa, fyti, zëri, lëkura, tiroidet, beli, fshika, faqet, organet seksuale femërore, hormonet.
Lidhja me shenjat: Demi dhe Peshorja - në ngritje te Peshqit –
Në rënie te Virgjëresha – në mërgim te Dashi dhe Akrepi.
Analogjia: Shtepia e dytë dhe e shtatë zodiakale, Demi dhe Peshorja
Dita që sundon: E Premte
Fjala kyçe: “Unë dashuroj”
Revolucioni zodiakal: 225 ditë
Elementi: Ajri, i lagësht
Qëndrimi në një shenjë: 20 ditë - 3 muaj 
  POZICIONI AKTUAL PLANETAR

HËNA SONTE:
 
Facebook 'Like' Button  
 
 
This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free