AstroN
 
ASTRO-MITOLOGJI
AstroN  
  Mirë se vini në ASTRO-MITOLOGJI
  Fakulteti i Studimeve Astrologjike
  Horoskopi në vargje
  Aforizma astrologjike
  ASTROLOGJIA
  HISTORIA E ASTROLOGJISË
  E ëma dhe e bija
  NDARJA E ZODIAKUT
  => Zodiakë të ndryshëm
  => Shenjat në Hemisferën Jugore
  => Zodiaku Nabetean
  => SOLSTICET = frymëmarrjet e Tokës
  12 SHENJAT ZODIAKALE
  HOROSKOPI
  Parashikimi i vitit 2023
  HARTA QIELLORE E LINDJES
  ASHENDENTI – SHENJA NË NGRITJE
  Bukuria fizike
  SHTËPITË ZODIAKALE
  FAZAT E HËNËS
  Dielli në astrologji dhe astronomi
  NDIKIMI I PLANETËVE
  Efemeridet dhe Retrogradët 2023
  ASPEKTET PLANETARE
  ASTRO-EROTIKA
  SINASTRIA
  VENUSI - AFRODITA
  Divorci dhe Tradhëtia
  TRANZITET PLANETARE
  REVOLUCIONI DIELLOR
  Mespikat
  ASTRO-MJEKËSIA
  Vdekja dhe aksidentet
  ASTROLOGJI TË TJERA
  ASTROLOGJIA INDIANE
  HOROSKOPI KINEZ
  ASTROLOGËT DHE KONTRIBUESIT
  Fjalor astrologjik
  KALENDARI
  Kalendari Pagan Helen
  DITËT E JAVËS
  Llogaritja e orës
  Festat pagane
  ASTRO-MITOLOGJI
  Apolloni - hyjnia e Diellit
  MITOLOGJIA GREKE
  ZEUSI - Mbreti i perëndive
  Mitologjia ilire
  Kokino - Observatori ilir
  Brigët dhe Frigjia
  PERËNDESHAT MITOLOGJIKE
  Kurorat me gjethe
  Trëndafili dhe lulet
  Ulliri në kulturën e lashtë greke
  Simbolizmi i kalit
  Simbolizmi i Dhisë së Egër
  Shqiponja dhe përkrenarja e Skëndërbeut
  TEMPUJ DHE FALTORE
  Delfi - Orakulli më i famshëm
  Parimet Delfike
  Ishulli Rodos
  Orfeu
  KUPTIMI I EMRAVE
  Kuptimi i fjalës grek, helen dhe barbar
  KULTI I DIELLIT
  Dita e Verës - festa e Diellit
  Syri që sheh gjithçka
  ASTRO-TEOLOGJIA
  Fjala "Amen"
  Shpirti
  NUMEROLOGJIA
  METODA TË NDRYSHME PARASHIKIMI
  Orakulli kinez
  Leximi i dorës - Kiromancia
  Domethënia e lemzës dhe oreve fikse
  Zaret e dashurisë
  Domethënia e ngjyrave
  GJUMI DHE ËNDRRAT
  KARRIERA DHE PROFESIONI
  Vendet dhe Udhëtimet
  HISTORI ANTIKE
  Libra astrologjik
  HISTORI GJUHE
AstroN
NDARJA E ZODIAKUT


Emërtimi i shenjave sipas stinëve

Dashi është emërtuar me këtë emër për shkak se në kohën e tij (në mars) Dielli thyen akullin e tokës si një dash që sulmon me brirët e tij. Në muajin e Demit (prill) qetë punojnë tokat për t’u mbjellë gruri apo misri, por shpjegimi i Binjakëve ka lidhje me hapjen e komunikimit në natyrë. Në Gaforre Dielli nis fillon të lëvizë mbrapsht (si një gaforre); Luani e ka marrë emrin nga nxehtësia e kohës kur Dielli është më i fuqishëm se kurrë (korrik), Virgjëresha quhet ashtu sepse toka shteron dhe nuk prodhohen më fruta – pra kalon nga vajzë e re në plakë të vjetër. dhe Peshorja nga ekuinoksi, kur dita dhe nata janë në barazpeshë. Akrepi lidhet me natyrën që po vdes nga helmi i tij, dhe shigjeta e Harkëtarit barazohet me breshrin që shpon dhe me daljen për gjah. Bricjapi përkon me ngritjen e Diellit sepse dhia kullot nëpër vende të larta. Ujori dhe Peshqit shpjegohen nga stina e shirave.
 

Struktura e Zodiakut

1 - Katër elementët e jetës: zjarri, toka, ajri, uji

*Shenjat e zjarrit (Dashi, Luani, Shigjetari) vlerësojnë më shumë forcën, pushtetin apo statusin social të tjetrit.

*Shenjat e ajrit (Binjakët, Peshorja, Ujori) vlerësojnë më shumë mendjen dhe inteligjencën e tjetrit.

*Shenjat e tokës (Demi, Virgjëresha, Bricjapi) vlerësojnë shumë pamjen fizike apo vlerat morale të tjetrit.

*Shenjat e ujit (Gaforrja, Akrepi, Peshqit) vlerësojnë më shumë sjelljen, edukimin dhe ndjeshmërinë e tjetrit.

2- Cilësia
- shenjat themelore: Dashi, Gaforrja, Peshorja, Bricjapi (Secila nga këto shenja nis me njërin nga ekuinokset apo solsticet)
- shenjat e qendrueshme: Demi, Luani, Akrepi, Ujori.
- shenjat e ndryshueshme: Binjaket, Virgjeresha, Shigjetari, Peshqit.

3- Gjinia
- shenjat mashkullore pozitive jane: Dashi, Binjaket, Luani, Peshorja, Shigjetari, Ujori,
- shenjat femerore negative jane : Demi, Gaforrja, Virgjeresha, Akrepi, Bricjapi, Peshqit.

Planetet sundojne secili nga nje ose dy shenja:
- Dielli - Luani - dita me fat: e diele, numri 1
- Hena - Gaforrja - dita me fat: e Hene, numri 2
- Marsi - Dashi - dita me fat: e marte, numri 8
- Venusi - Demi dhe Peshorja - dita me fat: e premte, numri 6
- Merkuri - Binjaket dhe Virgjeresha - Dita me fat: e merkure, numri 5
- Jupiteri - Shigjetari - dita me fat: e enjte, numri 3
- Saturni - Bricjapi - Dita me fat: e shtune, numri 4
- Urani - Ujori - (dita me fat e shtune), numri 7
- Neptuni - Peshqit -(dita me fat: e enjte), numri 9
- Plutoni - Akrepi - (dita me fat: e marte), numri 8

4- Shenjat polare jane ato qe jane opozite me njera-tjetren, dhe gjenden perballe njera-tjetres ne zodiak.

Dashi - Peshorja
Demi- Akrepi
Binjaket - Shigjetari
Gaforrja - Bricjapi
Luani - Ujori
Virgjeresha - Peshqit

Gjinia e planetëve 

Planetë mashkullorë:
Dielli, Merkuri, Marsi, Jupiteri, Urani dhe Ashendenti.

Planetë femërorë: Hëna, Venusi, Saturni, Neptuni, Plutoni dhe Mesqiellori.

Në hartën e lindjes ju do të zbuloni se në cilat shenjat janë vendosur më shumë planetët, dominon elementi femëror apo ai mashkullor më shumë në natyrën tuaj? Sa më shumë dominon elementi femëror aq më të mbyllur jeni; sa më shumë elementë mashkullor, aq më të hapur dhe aktiv jeni në jetë.

*Planetët mashkullorë në shenjat mashkullore ju bëjnë dinamikë, inteligjentë dhe të hapur nga natyra.

*Planetët femërorë në shenja femërore ju bëjnë njeri magnetik, të mbyllur dhe balancojnë të gjithë pozicionet e tjera mashkullore.

*Planetët mashkullorë në shenjat femërore e shfaqin maskilitetin e tyre në mënyra femërore. Si femrat dhe meshkujt janë tipa shtëpiak dhe të orientuar drejt biznesit.

*Planetët femërorë në shenjat mashkullore ju bëjnë të shfaqni feminitetin tuaj në mënyra mashkullore. Meshkujt janë tepër mashkullor (macho) dhe femrat janë sillen si djem, nga veshja dhe nga qëndrimi.


 

TABELA PËRMBLEDHËSE

Shenja: Stina: Elementi: Cilësia: Simbolizmi:
Dashi Pranvera Zjarri Themelore Zjarr i fuqishëm që brambullin: shkëndija jete, entuziazëm, impuls
Demi Pranvera Toka Fikse Tokë pranverore pjellore: rrënjëzim, qëndrueshmëri, grykësi, sensulaitet.
Binjakët Pranvera Ajri E lëvizshme Ajër i lehtë, puhizë pa drejtim të caktuar: kontakt, rini, kureshtje.
Gaforrja Vera Uji Themelore Ujë i rëndësishëm, burim i jetës: butësi, ndjeshmëri, imagjinatë, fëmijëri
Luani Vera Zjarri Fikse Zjarr i fortë që ndriçon dhe nxeh: fuqi, force, autoritet, energji.
Virgjëresha Vera Toka E lëvizshme Tokë e punuar, e përdorur, e varfëruar: strukturim, ekonomizim forcash, pasuri e fshehtë, kursim.
Peshorja Vjeshta Ajri Themelore Erë e ëmbël dhe e rregullt, me drejtim të caktuar: kontakte të zgjedhuara, ndjenja, barazpeshë dhe harmoni.
Akrepi Vjeshta Uji Fikse Uji i ndenjur, ujë moçali, mister, shndërrim, argëtim, dëfrim.
Shigjetari Vjeshta Zjarri E lëvizshme Zjarr që po shuhet, I shfrytëzuar: zjarri I oxhaqeve… dhe i diturisë. Mbrojtje, fat, një botë e largët
Bricjapi Dimri Toka Themelore Tokë e ngrirë dhe e ndotur, organizim, reflektim, durim dhe rreptësi.
Ujori Dimri Ajri Fikse Ajër I majve të maleve, që bashkon materialin shpirtëror, idealizëm, ndjenja njerëzore, përparim.
Peshqit Dimri Uji E lëvizshme Ujë oqeanesh ku derdhen të gjithë lumenjtë: shkrirje. Depërtim, pafundësi.

 

 
  POZICIONI AKTUAL PLANETAR

HËNA SONTE:
 
Facebook 'Like' Button  
 
 
This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free