AstroN
 
ASTRO-MITOLOGJI
AstroN  
  Mirë se vini në ASTRO-MITOLOGJI
  Fakulteti i Studimeve Astrologjike
  Horoskopi në vargje
  Aforizma astrologjike
  ASTROLOGJIA
  HISTORIA E ASTROLOGJISË
  E ëma dhe e bija
  NDARJA E ZODIAKUT
  12 SHENJAT ZODIAKALE
  HOROSKOPI
  Parashikimi i vitit 2023
  HARTA QIELLORE E LINDJES
  ASHENDENTI – SHENJA NË NGRITJE
  Bukuria fizike
  SHTËPITË ZODIAKALE
  FAZAT E HËNËS
  Dielli në astrologji dhe astronomi
  NDIKIMI I PLANETËVE
  Efemeridet dhe Retrogradët 2023
  ASPEKTET PLANETARE
  ASTRO-EROTIKA
  SINASTRIA
  VENUSI - AFRODITA
  Divorci dhe Tradhëtia
  TRANZITET PLANETARE
  REVOLUCIONI DIELLOR
  Mespikat
  ASTRO-MJEKËSIA
  Vdekja dhe aksidentet
  ASTROLOGJI TË TJERA
  ASTROLOGJIA INDIANE
  HOROSKOPI KINEZ
  ASTROLOGËT DHE KONTRIBUESIT
  Fjalor astrologjik
  KALENDARI
  Kalendari Pagan Helen
  DITËT E JAVËS
  Llogaritja e orës
  Festat pagane
  ASTRO-MITOLOGJI
  Apolloni - hyjnia e Diellit
  MITOLOGJIA GREKE
  ZEUSI - Mbreti i perëndive
  Mitologjia ilire
  Kokino - Observatori ilir
  Brigët dhe Frigjia
  PERËNDESHAT MITOLOGJIKE
  Kurorat me gjethe
  Trëndafili dhe lulet
  Ulliri në kulturën e lashtë greke
  Simbolizmi i kalit
  Simbolizmi i Dhisë së Egër
  Shqiponja dhe përkrenarja e Skëndërbeut
  TEMPUJ DHE FALTORE
  Delfi - Orakulli më i famshëm
  Parimet Delfike
  Ishulli Rodos
  Orfeu
  KUPTIMI I EMRAVE
  Kuptimi i fjalës grek, helen dhe barbar
  KULTI I DIELLIT
  Dita e Verës - festa e Diellit
  Syri që sheh gjithçka
  ASTRO-TEOLOGJIA
  Fjala "Amen"
  Shpirti
  NUMEROLOGJIA
  METODA TË NDRYSHME PARASHIKIMI
  Orakulli kinez
  Leximi i dorës - Kiromancia
  Domethënia e lemzës dhe oreve fikse
  Zaret e dashurisë
  Domethënia e ngjyrave
  GJUMI DHE ËNDRRAT
  KARRIERA DHE PROFESIONI
  Vendet dhe Udhëtimet
  HISTORI ANTIKE
  Libra astrologjik
  HISTORI GJUHE
AstroN
Trëndafili dhe lulet

 SIMBOLIZMI DHE KUPTIMI I TRËNDAFILIT

Fjala shqipe <trëndafil> rrjedh nga greqishtja <trianda-fylos> që ka kuptimin “tridhjetë fletë”. 
*Ka shumë lloje të trëndafilave - 150 specie dhe mijëra hibride mund të gjenden në forma dhe ngjyra të ndryshme.
*Të gjithë trëndafilat konsiderohen shkurre.
*Janë tre grupe me trëndafila: trëndafila të vjetër, trëndafila modernë dhe trëndafila të llojeve (të ndryshme).
*Petalet e trëndafilave mund të hahen, dhe mund të përdoren në sallata ose ëmbëlsira.

Për shkak të aromës së tyre të këndshme, trëndafilat zakonisht përdoren në produktet e parfumit dhe bukurisë. Trëndafili i ujit ka veti anti-inflamatore që mund të ndihmojë në zbutjen e acarimit. Ai gjithashtu përfshin antioksidantë dhe mund të hidratojë lëkurën tuaj. Ijët e trëndafilit si dhe fryti i tij janë gjithashtu të dobishme për ne. Ato mund të hahen dhe përmbajnë sasi të larta të Vitaminës C.

Në mitologjinë greke, trëndafilat e kanë origjinën nga Adonisi, hyjnia e bimëve dhe e rilindjes. Adonisi u lind nga një lidhje zhgënjyese midis Mbretit Theas dhe vajzës së tij Myrrha. Kur mbreti Theias kuptoi se vajza e tij e kishte mashtruar atë, e ndoqi me shpatën e tij. Për ta mbrojtur Myrrhën, perëndesha Afërditë e shndërroi atë në një pemë. Mbreti Theias e qëlloi pemën me një shigjetë, duke e ndarë atë në gjysmë. Ishte nga kjo pemë që Adonisi lindi. Afërdita e mori Adonisin dhe e rriti atë si birin e vet dhe më vonë ra në dashuri me të. Kur Adonisi u rrit, ai u bë një gjuetar i zoti. Një ditë, ndërsa ai po gjuante, Adonisi hasi në Aresin, një nga ish të dashurit e Afërditës, i cili ishte maskuar si një derr i egër. Aresi e sulmoi Adonisin dhe kur Afërdita dëgjoi britmat e tij, ajo vrapoi nëpër pyll dhe e gjeti atë duke vdekur. Gjaku që rridhte nga plagët e tij spërkati tokën dhe u shndërrua në trëndafila.

Para epokës kristiane trëndafilat ishin ikona nderimi dhe në Romën e lashtë i përkushtoheshin perëndeshës Venus (Venera). Me ardhjen e Krishtërimit, nën sundimin e Kostandinit të Madh ato u lidhen me virgjëreshën Mari (nënën e Jezusit). Nga fjala roza (trëndafil), rrjedh dhe fjala latine rosarium që shqip përkthehet rruzare apo ‘kurorë trëndafilash’.

Trëndafilat lidhen shpesh me dashurinë dhe romancën.
Trëndafilat mund të nënkuptojnë sekretin ose besueshmërinë. Termi "sub rosa", që në latinisht do të thotë ‘nën trëndafil’, vjen nga kohët e lashta. Romakët varnin trëndafila në tavanet e sallës së banketeve dhe kuptohej që çdo gjë që thuhej nën ndikimin e verës do të mbetet konfidenciale.
Në Mesjetë, trëndafilat gjithashtu vareshin në tavanet e dhomave të takimit. Kuptohej që të gjithë nën trëndafilat ishin betuar për fshehtësi.
Katalanasit e Spanjës veri-lindore ditën e Shën Gjergjit (shenjt mbrojtës i zonës), me 23 prill, e konsideronin “ditën e të dashuruarve” dhe atë ditë të dashuruarit shkëmbenin trëndafila.

*Simbolizmi i një trëndafili ndryshon nga ngjyra e trëndafilit dhe nga numri i tyre;
*Trëndafilat e kuq simbolizojnë dashurinë dhe romancën;
*Trëndafilat rozë simbolizojnë mirënjohjen, nurin, admirimin dhe gëzimin;
*Trëndafilat portokalli simbolizojnë entuziazmin dhe pasionin;
*Trëndafilat e verdhë simbolizojnë miqësinë;
*Trëndafilat e bardhë simbolizojnë pafajësinë dhe pastërtinë.

Edhe pse në shumicën e rasteve, trëndafilat janë të lidhur me dashurinë, ju mund të dërgoni një mesazh të veçantë romantik nga numri i trëndafilave që dërgoni.
*Një trëndafil simbolizon dashurinë me shikim të parë.
*Dy trëndafila simbolizojnë dashurinë e përbashkët dhe të thellë.
*Tre trëndafila thonë "Unë të dua".
*Gjashtë trëndafila thonë "Unë dua të jem i juaji /e juaja".
*Shtatë trëndafila thonë "Unë kam rënë në dashuri me ty".
*Nëntë trëndafila simbolizojnë dashurinë e përjetshme.
*Dhjetë trëndafila nënkuptojnë "Ti je i përsosur".

Në italisht trëndafili njihet si roza nga ku rrjedh dhe ngjyra rozë. Rose thuhet dhe në gjuhën angleze dhe atë frënge. Në dialektin verior shqiptar, sidomos atë shkodran, trëndafilit i thonë drandofille nga ku rrjedh dhe emri femëror Drande (Drane) që përdoret kryesisht në zonat katolike.        (N.H).

 

 

A e njihni gjuhën e luleve?

Secila lule është simbol i një ndjenje apo i një cilësie. Ja lista e këtyre simboleve:

Aguliçe – dashuria e parë

Anemonë (Luletaçe) – durim, këmbëngulje

Barabaroza – thjeshtësi

Fushsia – bindje

Gjeorgjina – mirënjohje

Jargavani – dashuri që po lind

Karafili – dashuri e sinqertë

Kokoçel (lulegruri) – delikatesë

Lule kujtimi – mendoni për mua

Lule Shëngjergji – lumturi e rikthyer

Lulekuqe – pasion i brishtë

Luleverdha – deshirë

Manushaqe (vjollca) – ndrojtje

Margarita – dashuri e ndrojtur

Mëtriku – mirënjohje

Mimoza – siguri

Petunia – dredhi, marifet

Purqark (kapuçinë) – pasion e zjarr

Trëndafili – pasuri

Tulipani – joshje

Urthi (dredhka) – lidhje e ngushtë

Zambaku – pastërti

 
  POZICIONI AKTUAL PLANETAR

HËNA SONTE:
 
Facebook 'Like' Button  
 
 
This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free