AstroN
 
ASTRO-MITOLOGJI
AstroN  
  Mirë se vini në ASTRO-MITOLOGJI
  Fakulteti i Studimeve Astrologjike
  Horoskopi në vargje
  Aforizma astrologjike
  ASTROLOGJIA
  HISTORIA E ASTROLOGJISË
  E ëma dhe e bija
  NDARJA E ZODIAKUT
  12 SHENJAT ZODIAKALE
  HOROSKOPI
  Parashikimi i vitit 2023
  HARTA QIELLORE E LINDJES
  ASHENDENTI – SHENJA NË NGRITJE
  Bukuria fizike
  SHTËPITË ZODIAKALE
  => Akset e shtëpive
  => 12 pikat e shtëpive në shenja (pjesa 1)
  => Pikat e shtëpive në shenja (pjesa 2)
  => Pikat e shtëpive në shenja (pjesa 3)
  FAZAT E HËNËS
  Dielli në astrologji dhe astronomi
  NDIKIMI I PLANETËVE
  Efemeridet dhe Retrogradët 2023
  ASPEKTET PLANETARE
  ASTRO-EROTIKA
  SINASTRIA
  VENUSI - AFRODITA
  Divorci dhe Tradhëtia
  TRANZITET PLANETARE
  REVOLUCIONI DIELLOR
  Mespikat
  ASTRO-MJEKËSIA
  Vdekja dhe aksidentet
  ASTROLOGJI TË TJERA
  ASTROLOGJIA INDIANE
  HOROSKOPI KINEZ
  ASTROLOGËT DHE KONTRIBUESIT
  Fjalor astrologjik
  KALENDARI
  Kalendari Pagan Helen
  DITËT E JAVËS
  Llogaritja e orës
  Festat pagane
  ASTRO-MITOLOGJI
  Apolloni - hyjnia e Diellit
  MITOLOGJIA GREKE
  ZEUSI - Mbreti i perëndive
  Mitologjia ilire
  Kokino - Observatori ilir
  Brigët dhe Frigjia
  PERËNDESHAT MITOLOGJIKE
  Kurorat me gjethe
  Trëndafili dhe lulet
  Ulliri në kulturën e lashtë greke
  Simbolizmi i kalit
  Simbolizmi i Dhisë së Egër
  Shqiponja dhe përkrenarja e Skëndërbeut
  TEMPUJ DHE FALTORE
  Delfi - Orakulli më i famshëm
  Parimet Delfike
  Ishulli Rodos
  Orfeu
  KUPTIMI I EMRAVE
  Kuptimi i fjalës grek, helen dhe barbar
  KULTI I DIELLIT
  Dita e Verës - festa e Diellit
  Syri që sheh gjithçka
  ASTRO-TEOLOGJIA
  Fjala "Amen"
  Shpirti
  NUMEROLOGJIA
  METODA TË NDRYSHME PARASHIKIMI
  Orakulli kinez
  Leximi i dorës - Kiromancia
  Domethënia e lemzës dhe oreve fikse
  Zaret e dashurisë
  Domethënia e ngjyrave
  GJUMI DHE ËNDRRAT
  KARRIERA DHE PROFESIONI
  Vendet dhe Udhëtimet
  HISTORI ANTIKE
  Libra astrologjik
  HISTORI GJUHE
AstroN
SHTËPITË ZODIAKALE

12 SEKTORËT E ZODIAKUT – 12 FUSHAT E JETËS

 Dymbëdhjetë shtepitë e horoskopit përfaqësojnë 12 fushat kryesore të jetës. Secila shtëpi është në analogji me një shenjë zodiakale dhe me planetin sundues të saj. Megjithatë, ndryshe nga shenjat që ndahen në mënyrë të barbartë me nga 30 gradë në rrethin zodiakal, gradët e shtëpive mund të ndryshojnë krejtësisht nga njëra-tjetra, për shkak të formës së Tokës.

Ka forma të ndryshme të ndarjes së shtëpive, ato mund të variojnë nga 20° deri në 40°. Megjithatë një gjë është e sigurt, shtëpitë përballë njëra tjetrës kanë të njëjtat gradë. Për shembull nëse shtëpia e dytë nis 17.52° tek Luani, atëherë edhe shtëpia e tetë (e cila është përballë) nis 17.52° tek Ujori (shenja opozitë e Luanit) dhe kështu me rradhë. Gradët llogariten sipas orës së saktë të lindjes. Ju mund të përdorni sistemin e barabartë të shtëpive, i cili është sistemi më i vjetër dhe më i thjeshtë. Për gradë më të sakta mund të përdoret vetëm Interneti. Çdo shtëpi ka një fushë specifike. Për shembull, shtëpia e pestë përfaqëson krijimtari dhe kënaqësi. Nëse keni lindur me Diellin tek Virgjëresha dhe keni Mërkurin tek Peshorja në shtëpinë e pestë, presim që ju të keni një dashuri të veçantë për bukurinë (ndikimi i Peshores) dhe të jeni punëtor (ndikimi i Diellit në Virgjëreshë), por gjithashtu të keni një aftësi të madhe krijuese (ndikimi i shtëpisë së pestë). Shtëpitë kryesore janë: Shtëpia e parë (I) e cila quhet Ashendent, Shtëpia e shtatë (VII) që quhet Deshendent (dhe ndodhet përballë shtëpisë së parë), Shtëpia e 10-të (X) që quhet Mesqiellor dhe shtëpia e katërt që quhet Fundqiellor (përballë shtëpisë së dhjetë). Të katërta këto shtëpi përfaqësojnë sektorët më të rëndësishëm të jetës: I = veten, IV = familjen, VII = martesën dhe X = karrierën.
Në llogaritjet tuaja ju duhet ta ndani çdo shtëpi me nga 30° pra duke marrë mesataren sepse rrethi i zodiakut është 360°. Shtëpia e parë nis me Ashendentin dhe e dyta nis 30° më larg dhe me rradhë. P.sh. nëse shtëpia e parë fillon 13° tek Demi, e dyta nis rreth 13° tek Binjakët, e treta 13° tek Gaforrja deri tek shtëpia e 12 që nis 13° tek Dashi.(Kjo sipas ndarjes së thjeshtë të shtepive).

12 sektorët e jetës

SHTEPIA ANALOGJIA :
FJALËT KYÇE:
e parë, I,  Ashendenti. (As) Dashi,  Marsi Uni, vetja, sjellja, temperamenti, personaliteti individual, shëndeti fizik e psikologjik. Fillimi i jetës.
e dytë, II Demi,  Venusi Paraja që fitojmë nga puna, të mirat dhe siguria materiale, vlerat, pronat, zotërimi, ndjenjat, partneri,
e tretë,III Binjakët,  Mërkuri Komunikimi, kontaktin me vëllezerit dhe motrat, udhëtimet e shkurtra, studimet fillestare.
e katërt, IV, Fundqiellori, (FC) Gaforrja,  Hëna Familja, rrënjët, origjina, shtëpia, nëna, të afërmit, emocionet, atdheu, kujtimet , e kaluara.
e pestë,V Luani,  Dielli Kënaqësitë e jetës, krijimtaria, dashuria, fëmijët, prindrit (babai), spektaklet, lojrat, dëfrimet, sfidat.
e gjashtë, VI Virgjëresha,  Mërkuri Jeta dhe puna e përditshme, shëndeti, mirëqenia, dieta, ushtrimet, rutina, mirembajtja e trupit, përgjegjësitë.
e shtatë, VII Deshendenti(DS) Peshorja,  Venusi Bashkimet, martesat, kontratat, marrëdhëniet personale dhe profesionale, të tjerët.
e tetë, VIII Akrepi,  Plutoni Pasionet, krizat, vdekjet, shkatërrimi, trashëgimia, seksualiteti, investimet, paraja që përfitojmë nga të tjerët
e nëntë, IX Shigjetari,  Jupiteri Udhëtimet e largëta, studimet e larta, filozofia, vendet dhe gjuhët e huaja, idealet, besimet.
e dhjetë, X Mesqiellori(MC) Bricjapi,  Saturni Karriera, ambicjet, synimet, statusi publik, arritjet sociale, fati profesional, detyrat, imazhi.
e 11-të, XI Ujori,  Urani Jeta shoqërore, miqësia, objektivat personale, grupet, njohuritë, mbështetjet, komuniteti.
e 12-të, XII Peshqit,  Neptuni Armiqtë, vetmia, sekretet, arratisja, pavetëdija, spitalet, fiksimet, mërzia.
 
  POZICIONI AKTUAL PLANETAR

HËNA SONTE:
 
Facebook 'Like' Button  
 
 
This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free