AstroN
 
ASTRO-MITOLOGJI
AstroN  
  Mirë se vini në ASTRO-MITOLOGJI
  Fakulteti i Studimeve Astrologjike
  Horoskopi në vargje
  Aforizma astrologjike
  ASTROLOGJIA
  HISTORIA E ASTROLOGJISË
  E ëma dhe e bija
  NDARJA E ZODIAKUT
  12 SHENJAT ZODIAKALE
  HOROSKOPI
  Parashikimi i vitit 2023
  HARTA QIELLORE E LINDJES
  ASHENDENTI – SHENJA NË NGRITJE
  Bukuria fizike
  SHTËPITË ZODIAKALE
  FAZAT E HËNËS
  Dielli në astrologji dhe astronomi
  NDIKIMI I PLANETËVE
  Efemeridet dhe Retrogradët 2023
  ASPEKTET PLANETARE
  ASTRO-EROTIKA
  SINASTRIA
  VENUSI - AFRODITA
  Divorci dhe Tradhëtia
  TRANZITET PLANETARE
  REVOLUCIONI DIELLOR
  Mespikat
  ASTRO-MJEKËSIA
  Vdekja dhe aksidentet
  ASTROLOGJI TË TJERA
  ASTROLOGJIA INDIANE
  HOROSKOPI KINEZ
  ASTROLOGËT DHE KONTRIBUESIT
  Fjalor astrologjik
  KALENDARI
  Kalendari Pagan Helen
  DITËT E JAVËS
  Llogaritja e orës
  Festat pagane
  ASTRO-MITOLOGJI
  Apolloni - hyjnia e Diellit
  MITOLOGJIA GREKE
  ZEUSI - Mbreti i perëndive
  Mitologjia ilire
  Kokino - Observatori ilir
  Brigët dhe Frigjia
  PERËNDESHAT MITOLOGJIKE
  Kurorat me gjethe
  Trëndafili dhe lulet
  Ulliri në kulturën e lashtë greke
  Simbolizmi i kalit
  Simbolizmi i Dhisë së Egër
  Shqiponja dhe përkrenarja e Skëndërbeut
  TEMPUJ DHE FALTORE
  Delfi - Orakulli më i famshëm
  Parimet Delfike
  Ishulli Rodos
  Orfeu
  KUPTIMI I EMRAVE
  Kuptimi i fjalës grek, helen dhe barbar
  KULTI I DIELLIT
  Dita e Verës - festa e Diellit
  Syri që sheh gjithçka
  ASTRO-TEOLOGJIA
  Fjala "Amen"
  Shpirti
  NUMEROLOGJIA
  METODA TË NDRYSHME PARASHIKIMI
  Orakulli kinez
  Leximi i dorës - Kiromancia
  Domethënia e lemzës dhe oreve fikse
  Zaret e dashurisë
  Domethënia e ngjyrave
  GJUMI DHE ËNDRRAT
  KARRIERA DHE PROFESIONI
  Vendet dhe Udhëtimet
  HISTORI ANTIKE
  Libra astrologjik
  HISTORI GJUHE
AstroN
Vendet dhe Udhëtimet

 

Shenjat dhe disa nga shtetet

DASHI - Anglia, Gjermania, Polonia, Palestina, Izraeli, Lituania, Danimarka
DEMI - Tasmania, Qipro, Irlanda, Kapri, Rodos, Ishujt grekë
BINJAKET- Belgjika, Islanda, Sardenia, Wellsi, Tunizia
GAFORRJA - Hollanda, SHBA, Paraguaji, Skocia, Zelanda e re
LUANI- Franca, Italia, Maqedonia, Rumania, Siçilia, Madagaskari, Zanzibari

VIRGJERESHA- Brazili, Greqia, Zvicra, Turqia, Kreta, Uruguaji, India perendimore.
PESHORJA- Argjentina, Austria, Burma, Kanadaja, Kina, Japonia, Siberia, Tibeti
AKREPI- Bavaria, Norvegjia, Maroku, Queensland, Korea, The Transvaal
SHIGJETARI- Australia, Kili, Hungaria, Arabia Saudite, Singapori, Afrika e Jugut, Spanja
BRICJAPI- Bullgaria, Meksika, Mbreteria e bashkuar, Shqiperia, Bosnja, Afganistani, India, Serbia
UJORI- Finlanda, Irani, Rusia, Suedia, Etiopia, Kosova.
PESHQIT- Egjipti, Normandia, Afrika e Veriut, Portugalia, Samoa, Skandinavia


Shenjat dhe qytetet e njohura

DASHI - Leiçester, Florence, Verona, Saragossa, Krakow, Napoli, Utrecht, Marseja, Birmingham (UK), Bergamo.
DEMI- Eastbourne, Hastings, Palermo, Lucerne, Leipzig, Dublin, St. Louis, Parma
BINJAKET- Cardiff, Londra, Nuremberg, Tripoli, San Francisko, Melbourne, Plymouth, Cordova
GAFORRJA- Amsterdam, Mançester, Milano, New York, Stockholm, Tokyo, Venecia, Berna, Genoa, Tunis
LUANI- Bath, Bristol, Bombay, Çikago, Madridi, Los Angeles, Philadelphia, Rome, Prague
VIRGJERESHA- Athina, Parisi, Boston, Toulouse, Corinth, Lyons
PESHORJA- Antwerp, Lisbon, Frankfurt, Copenhagen, Johannesburg, Vienna, Nottingham
AKREPI- Baltimore, Cincinnati, New Orleans, Liverpool, Newcastle, Washington DC
SHIGJETARI- Budapest, Naples, Nottingham, Sheffield, Sunderland, Stuttgart, Toronto, Cologne, Avignon, Toledo
BRICJAPI- Brandenberg, Brussels, Oxford, Ghent, Delhi, Mexico City, Port Said
UJORI- Bremen, Brighton, Hamburg, Helsinki, Moscow, Salzburg, St. Petersburg
PESHQIT- Aleksandria, Cowes, Grimsby, Jerusalem, Bournemouth, Seville, VarshavaKU DO SHKONI?DASHI

Si shenjat e tjera te zjarrit, Dashi eshte nje person gjithmone ne levizje dhe nuk deshiron te rrije i qete dhe pa levizur.Dashi desshiron te njohe pak nga te gjitha por pa u thelluar, prandaj deshiron te vizitoje vende te reja por pa u ndalur shume gjate.Ai mund te niset ne nje udhetim edhe vetem, pasi eshte i sigurt qe do te gjeje shoqeri gjate udhetimit.Nje udhetim ne drejtim te 4 apo 5 vendeve te Europes mund te plotesoje deshiren e Dashit per te njohur popuj dhe kultura te ndryshme, edhe sikur te duhet te mos shpenzoje shume per qendrimin qe te kete mjaftueshem para.
Shpirti i aventures tipik i Dashit do te ishte shume i kenaqur edhe me nje udhetim ekstrem, ndoshta me ndonje ekspedite ne shkretetirat e Libise apo ndonje safari ne Kenia.Me pak fjale, udhetimet ideale te Dashit duhet te jene shume ne levizje dhe aktivite, nje shoqerues i mire per udhetimin, por jo me grup turistik qe nuk do te arrinin te ndiqnin Dashin hiperaktiv.

DEMI
Nje planifikim i kujdesshem eshte ne baze te cdo udhetimi te vendosur, qe mund te shohe gjitcka me nje vizite, do te ishte e tmerrshme per Demin, qe ne momentin e kthimit te mos kishte perfshire ne itenerar nje vend qe duhej pare.Pasi ka vendosur vendin e udhetimit, Demi eshte i gatshem te paguaje edhe shifra te larta per te mundur te vizitoje destinacionet e menduara dhe per te patur nje garderobe praktike dhe me klas ne te njejten kohe.Nje vend i ndenje, i rehatshem dhe cilesia e ushqimit jane elemente shume te vecante per nje pushim te kenaqshem.Nju Jorku, elegance e Parisit, ose ekskluziviteti i Mauritius, mund te jene vende te parezistueshme per Demin, te dashuruar me te bukurin dhe mondanen.

BINJAKET
Nje valixhe e lehte, nje destinacion i improvizuar, dhe nje shoqerues ekstrovers i udhetimit, ja elementet e pushimeve ideale per Binjaket.Deshira per te mesuar dhe per te provuar eksperienca te reja i ben Binjaket te zgjedhin per pushimet e tyre edhe vende kulturale apo ekzotike.Nje udhetim ne Kine do t’i bente Binjaket te zbulonin aspekte terheqese te kulturave shume te largeta nga menyrat e jeteses se Europianeve.Nje tur neper kryeqytetet Europiane do te nxirrte ne drite per Binjaket arritjet e popujve te ndryshem dhe ate cfare ata kane ditur te bejne, por pa u ndalur ne detaje.Nje sy i shpejte mund te jape ndonjehere me shume informacion se nje mije fjale.Thelbesor per Binjaket eshte zgjedhja e shoqruesit te udhetimit, i shoqerueshem e asnjehere i merzitshem.

GAFORRJA
Qetesi dhe relaks jane fjalet çeles per pushimet e Gaforres.Gaforrja nuk i do udhetimet aventureske apo vendet shume te largeta nga shtepia, e shpesh edhe vete shtepia e tyre mund te zgjidhet si vend per tu relaksuar dhe per tu rigjeneruar menderisht.Shpesh eshte prezente e gjithe familja ne udhetimet e Gaforres qe deshiron te kete disa komoditete te vogla edhe ne vendin e zgjedhur per pushimet.Zakonisht Gaforrja nuk shpenzon shifra te medha per pushimet e saj edhe pse nuk ka nevoje te shkoje larg per te gjetur lumturine e tij, pushimet ne riviere mund te jene idealet per te.Ne rast udhetimesh me makine, preferojne ta organizojne vete udhetimin dhe zgjedhjen e githckaje pasi nuk i pelqejne te papriturat.

LUANI
Te lindurit nen kete shenje i vleresojne udhetimet me stil dhe me te gjitha komoditetet. Ideale do te ishte nje udhetim ne Orient Express ose ne Konkord.Edhe destinacioni i Luaneve duhet te jete ekskluziv, ideale do te ishte nje vile private ne Maldive apo nje ishull ne Greqi.Asnje problem per shpenzimet, per cfare tjeter do te duhej dedikimi ne pune gjate gjithe vitit?Edhe ne periudht jo shume te mira ekonomike Luani preferon pushime te kategorise se pare, me mire te shkurtoje periudhen e pushimit se sa nivelin e rehatise.Predispozicioni i tyre per loje e bene te parezistueshme nje vizite per ne Las Vegas. Edhe sikur te pesoje humbje ekonomike nuk e ben Luanin te humbase besimin. E rendesishme eshte te luaje dhe te provoje drithma.

VIRGJERESHA
Shoqeruesit e udhetimit te Virgjereshes mund te lene ne shtepi krenarine e tyre.Te lindurit nen shenjen e Virgjereshes kane nje ore biologike.Eshte e pamundur per ta qe te humbasin nje avion apo te zgjohen vone per mesimin e aerobise ne mengjes qe praktikohet mes palmave te fshatit ne Karaibe te zgjedhur per pushime.Jeta e fshatit me turne sportive, ekskursione dhe terheqje te tjera te organizuara mire perputhet me programimin e detajeve te dites edhe kur eshte me pushime.Kerkues te rregullit dhe te pastertise, nuk e pelqejne turizmin e organizuar vete, ne vende te humbura, duke preferuar te besojne te dikush tjeter me eksperience per te patur edhe aventuren por edhe komoditetin.Shpesh ata jane te gatshem te bene nje udhetim edhe ne vetmi, por nuk e kundershtojne shoqerine e mire. Florida, Kuba, Santo Domingo, mund te jene vendet e duhura per pushimet ideale.

PESHORJA
Deshirues te udhetimeve romantike, per predispozicionin e tyre per te evituar konfliktet dhe per te plotesuar deshirat e partnerit. Luks dhe konfort ne maksimum i plotesojne deshirat e pushimeve te Peshores.Nje krociere ne Nil, me ndejtje ne nje nga hotelet fantastike te Seychelles, do te ishin pushimet e duhura per te lindurit nen shenjen e Peshores.Kini kujdes edhe me cilesine e ushqimeve dhe te veres, duke mos i vene re shpenzimet kur jeni me pushime dhe duke menduar vetem te marrni me te miren per tu rikthyer me pas me karikikimin e duhur ne jeten normale.Pasione te tjera per Peshoren eshte shopping-u, prandaj nje fundjave ne New York, neper dyqanet e 5th Avenue, apo ne Kaliforni, ne Beverli Hills, do te ishin nje dhurate e mrekullueshme per te lindurit e kesaj shenje.

AKREPI
Terheqja e atmosferave ekzotike dhe vendet e rrethuara nga nje ajer misteri jane shume interesante per te lindurit ne shenjen e Akrepit.Shkretetira Tuniziane, Marrakeshi ose India e larget, mund te jene vendet ideale.Akrepi pelqen edhe te udhetoje ne vetmi qe te mund te rigjeneroje mendjen dhe shpirtin e tij, duke kaluar dite te mbushura me relaks dhe meditim.Influksi i Plutonit, planetit te rilindjes, qe drejton kete shenje, do te lejoje qe Akrepi te marre gjithcka te mundur nga keto udhetime.Nga ana tjeter Akrepi kerkon te kete edhe emocione te forta:Nje pushim ne Amsterdam mund te jete destinacioni i duhur per te vizituar nje destinacion te mrekullueshem dhe trasgresiv.

SHIGJETARI
Asnje me shume se nje Shigjetar nuk eshte i terhequr nga udhetimet aventureske dhe eshte i gatshem te beje cdo gje per te vizituar vende te paeksploruara me pare dhe me bukuri marramendese.Andet ne Peru, apo pyjet e Venezueles, jane vende unike qe do te dine te plotesojne ashtu sic duhet dashurine per eksplorim te Shigjetarit.Udhetimet duhet te behen ne shoqerine e miqve te besuar ose ne shoqerine e personit te zemres, qe di te ndaje dhe te vleresoje kete udhetim kaq te vecante.E rendesishme eshte te zgjedhe nje vend larg turizmit te zakonshem qe lejon te vleresohet natyra e virgjer, apo te njohe nje kulture te re ekzotike.

BRICJAPI
Te lindurit e kesaj shenje preferojne pushime ne grup, edhe pse cilesia e destinacionit dhe e sherbimit nuk duhet te jete edhe aq e larte.Megjithate statusi social i Bricjapeve ben qe ata te mos pelqejne pushime shume ekonomike.Pushimet ideale? Nje udhetim ne Shtetet e Bashkuara, me nje vizite tek Grand Kanion, ne Las Vegas, apo ne San Francisko.Praktikimi i nje sporti gjate pushimeve do t’i lejonte Bricjapit qe te leshonte agresivitetin qe ndodhet brenda tij.Per kete mund te zgjedhe nje fshat ne Bahamas.Zgjedhja e shoqeruesve te udhetimit do te jete elementi vendimtar per te bere interesant dhe te bukur udhetimin.Bricjapi eshte nje shoqerues shume i mire per udhetimin vetem se nuk pranon qe ta kundershtojne per asgje.

UJORI
Te udhetosh per Ujorin eshte nje filozofi jete.Te shtyre nga altruizmi i tyre, jane te gatshem edhe te marrin pjese ne misione humanitare per te ndihmuar njerezit e varfer, apo te jene edhe vete prezente per te mbeshtetur ceshtjen e ambjentit.Edhe kur shkojne me pushime, deshirojne te vizitojne nje vend qe te mund te njohin nje kulture te re, te ndryshme nga e veta.Brazili dhe vizita ne pyjet e Amazonave, ose nje udhetim ne Tanzani, bashkojne pervec kenaqesise se udhetimit edhe mundesine per te hyre ne kontakt me njerez qe jetojne ne kushte shume ndryshe nga ato qe jemi mesuar.Te lindurit ne shenjen e Ujorit nuk shqetesohen per detajet, prandaj edhe kur udhetojne jane te gatshem te pershtaten me sistemime te improvizuara dhe me ndryshime te itenerarit.Nje destinacion tjeter mund te ishte Afrika Jugore, ku me ne fund ngjyra e lekures nuk eshte motiv diskriminimi.Duke konsideruar destinacionet kaq te vecanta dhe jo te arritshme lehte , zgjedhja e shoqeruesve te udhetimit eshte shume e rendesishme, per te evituar edhe problemin e ambjentimit.

PESHQIT
Organizimi i udhetimit shpesh i lihet nje prej bashkeudhetareve, por e rendesishme eshte zgjedhja e destinacionit te duhur. Meksika me plazhet e bukura e me reren e bardhe mund te jete destinacioni ideal. Akoma me mire do te ishte zona e Jukatan, ku mund te vizitohen rrenojat antike te Maya-ve, duke mbeshtetur anen enderrimtare te kesaj shenje te zodiakut.Uji, elementi karakteristik i Peshqve, do te kenaqet nga plazhet e paprekura dhe tropikale. Edhe San Domingo do te ishte nje destinacion shume interesant.Neper ekskursionet, nje element te cilit i duhet kushtuar rendesi eshte edhe zgjedhja e veshjeve te duhura, nje dhimbje kembesh do te mund te prishte nje dite fantastike.Te lindurit ne shenjen e Peshqve, mbas nje dite te lodhshme, te kaluar ndoshta duke vizituar rrenoja antike ose duke bere shopping, kane nevoje per pushim, te nesermen do te ishin te lumtur te qendronin te shtrire ne rere duke lexuar nje liber. 
  POZICIONI AKTUAL PLANETAR

HËNA SONTE:
 
Facebook 'Like' Button  
 
 
This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free