AstroN
 
ASTRO-MITOLOGJI
AstroN  
  Mirë se vini në ASTRO-MITOLOGJI
  Fakulteti i Studimeve Astrologjike
  Horoskopi në vargje
  Aforizma astrologjike
  ASTROLOGJIA
  HISTORIA E ASTROLOGJISË
  E ëma dhe e bija
  NDARJA E ZODIAKUT
  12 SHENJAT ZODIAKALE
  HOROSKOPI
  HARTA QIELLORE E LINDJES
  ASHENDENTI – SHENJA NË NGRITJE
  Bukuria fizike
  SHTËPITË ZODIAKALE
  FAZAT E HËNËS
  Dielli në astrologji dhe astronomi
  NDIKIMI I PLANETËVE
  Efemeridet dhe Retrogradët
  ASPEKTET PLANETARE
  HOROSKOPI I VIΤIΤ 2020
  ASTRO-EROTIKA
  SINASTRIA
  VENUSI - AFRODITA
  Divorci dhe Tradhëtia
  TRANZITET PLANETARE
  REVOLUCIONI DIELLOR
  Mespikat
  ASTRO-MJEKËSIA
  Vdekja dhe aksidentet
  ASTROLOGJI TË TJERA
  ASTROLOGJIA INDIANE
  HOROSKOPI KINEZ
  ASTROLOGËT DHE KONTRIBUESIT
  Fjalor astrologjik
  KALENDARI
  Kalendari Pagan Helen
  DITËT E JAVËS
  Llogaritja e orës
  Festat pagane
  ASTRO-MITOLOGJI
  Apolloni - hyjnia e Diellit
  MITOLOGJIA GREKE
  ZEUSI - Mbreti i perëndive
  Mitologjia ilire
  Kokino - Observatori ilir
  Brigët dhe Frigjia
  PERËNDESHAT MITOLOGJIKE
  => Pandora
  => Perëndesha Athinë
  => Perëndesha Nike
  => Medusa
  => Sibela
  => Perëndesha Roma
  => Nëna Tokë (Mëmëdheu)
  Kurorat me gjethe
  Trëndafili dhe lulet
  Ulliri në kulturën e lashtë greke
  Simbolizmi i kalit
  Simbolizmi i Dhisë së Egër
  Shqiponja dhe përkrenarja e Skëndërbeut
  Sirenat
  TEMPUJ DHE FALTORE
  Delfi - Orakulli më i famshëm
  Parimet Delfike
  Ishulli Rodos
  Orfeu
  KUPTIMI I EMRAVE
  KULTI I DIELLIT
  Dita e Verës - festa e Diellit
  Syri që sheh gjithçka
  ASTRO-TEOLOGJIA
  Fjala "Amen"
  Shpirti
  NUMEROLOGJIA
  METODA TË NDRYSHME PARASHIKIMI
  Orakulli kinez
  Leximi i dorës - Kiromancia
  Domethënia e lemzës dhe oreve fikse
  Zaret e dashurisë
  Domethënia e ngjyrave
  Tipi i mashkullit që ju pëlqen
  GJUMI DHE ËNDRRAT
  KARRIERA DHE PROFESIONI
  Vendet dhe Udhëtimet
  HISTORI ANTIKE
  Shkrimet e para
  Libra astrologjikë
  HISTORI GJUHE
  Më kontaktoni
  Fito para online
AstroN
Pandora
PANDORA dhe KUTIA E SAJ

Në mitologjinë greke, Pandora ishte gruaja e parë njerëzore e krijuar nga Hefesti dhe Athina me udhëzim te Zeusit.
Hesiodi na tregon qe, cdo perendi ndihmoi ne krijimin e saj duke kontribuar me nga nje dhurate te vecante. Prandaj dhe emri i saj ne greqisht ka kuptimin "E gjitha me dhurata" (Pan= e gjitha, Dora = dhurate). Zeusi urdheroi Hefestin ta formonte ate nga dheu si pjese e ndeshkimit te njerezimit ngaqe Prometeu (krijuesi i njerezimit) u kishte vjedhur sekretin e zjarrit perendive dhe dhene ate njerezve. Afërdita i dhuroi Pandores bukurinë dhe dashurine e saj; Hermesi i dha një mendje dhe gjuhe te shkathet. Athina i dha nje fustan te argjendte dhe i mësoi asaj si të përdore me shkathtësi duart. Poseidoni i dha një gjerdan perlash që do të parandalonte atë nga mbytja. Apolloni i mësoi Pandores te luaje e te kendoje me instrumenta muzikore si nje sirene deti.. Zeusi i dha asaj natyrën djallëzore, dhe si e fundit, Hera (gruaja e Zeusit) i dha si dhurate kuriozitetin.
Pandora me vone u martua me Epimeteun, dhe si dhurate Zeusi i dha asaj nje kuti te cilen nuk duhej ta hapte. E detyruar nga kurioziteti i tepruar (qe i kishte dhuruar Hera), Pandora e hapi kutine dhe të gjithë të keqiat që gjendeshin brenda kutise si, zilia, lakmia, dhimbja, semundjet, etj, dolen dhe u përhapen mbi tokë. Ajo nxitoi për të mbyllur kutine, por ishte vone...te keqiat kishin dale tashme, me përjashtim të një gjëje te vetme: shpreses.. Pandora, e pikëlluar thellë per atë që kishte bërë, kishte frikë se do të përballej me zemërimin e Zeusit, ngaqe kishte deshtuar ne detyrën e saj. Megjithatë Zeusi nuk e ndëshkoi Pandoren, sepse ai e dinte se nje dite kjo do të ndodhte. Në ditët e e sotme hapja e "kutisë së Pandorës" është sinonim i te keqijave dhe fatkeqesive qe vijne si pasoje e kuriozitetit te tepruar.


Add comment to this page:
Your Name:
Your Email address:
Your message:
 
  POZICIONI AKTUAL PLANETAR

HËNA SONTE:
 
Facebook 'Like' Button  
   
This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free