AstroN
 
ASTRO-MITOLOGJI
AstroN  
  Mirë se vini në ASTRO-MITOLOGJI
  Fakulteti i Studimeve Astrologjike
  Horoskopi në vargje
  Aforizma astrologjike
  ASTROLOGJIA
  HISTORIA E ASTROLOGJISË
  E ëma dhe e bija
  NDARJA E ZODIAKUT
  12 SHENJAT ZODIAKALE
  HOROSKOPI
  Parashikimi i vitit 2021
  HARTA QIELLORE E LINDJES
  ASHENDENTI – SHENJA NË NGRITJE
  Bukuria fizike
  SHTËPITË ZODIAKALE
  FAZAT E HËNËS
  Dielli në astrologji dhe astronomi
  NDIKIMI I PLANETËVE
  Efemeridet dhe Retrogradët 2021
  ASPEKTET PLANETARE
  ASTRO-EROTIKA
  SINASTRIA
  VENUSI - AFRODITA
  Divorci dhe Tradhëtia
  TRANZITET PLANETARE
  REVOLUCIONI DIELLOR
  Mespikat
  ASTRO-MJEKËSIA
  Vdekja dhe aksidentet
  ASTROLOGJI TË TJERA
  ASTROLOGJIA INDIANE
  HOROSKOPI KINEZ
  ASTROLOGËT DHE KONTRIBUESIT
  Fjalor astrologjik
  KALENDARI
  Kalendari Pagan Helen
  DITËT E JAVËS
  Llogaritja e orës
  Festat pagane
  ASTRO-MITOLOGJI
  Apolloni - hyjnia e Diellit
  MITOLOGJIA GREKE
  ZEUSI - Mbreti i perëndive
  Mitologjia ilire
  Kokino - Observatori ilir
  Brigët dhe Frigjia
  PERËNDESHAT MITOLOGJIKE
  Kurorat me gjethe
  Trëndafili dhe lulet
  Ulliri në kulturën e lashtë greke
  Simbolizmi i kalit
  Simbolizmi i Dhisë së Egër
  Shqiponja dhe përkrenarja e Skëndërbeut
  Sirenat
  TEMPUJ DHE FALTORE
  Delfi - Orakulli më i famshëm
  Parimet Delfike
  Ishulli Rodos
  Orfeu
  KUPTIMI I EMRAVE
  KULTI I DIELLIT
  Dita e Verës - festa e Diellit
  Syri që sheh gjithçka
  ASTRO-TEOLOGJIA
  Fjala "Amen"
  Shpirti
  NUMEROLOGJIA
  METODA TË NDRYSHME PARASHIKIMI
  Orakulli kinez
  Leximi i dorës - Kiromancia
  Domethënia e lemzës dhe oreve fikse
  Zaret e dashurisë
  Domethënia e ngjyrave
  Tipi i mashkullit që ju pëlqen
  GJUMI DHE ËNDRRAT
  KARRIERA DHE PROFESIONI
  Vendet dhe Udhëtimet
  HISTORI ANTIKE
  Shkrimet e para
  Libra astrologjikë
  HISTORI GJUHE
  Kontakt për parashikime
AstroN
Sirenat

SIRENAT

Një sirenë është një krijesë legjendare ujore me kokën dhe trupin e një njeriu dhe me bishtin e një peshku. Sirena në gjuhën angleze quhet ‘mermaid’ që rrjedh nga fjala “mer” = det, dhe ‘maid’ =vajzë, pra me kuptimin “vajzë deti”; në gjininë mashkullore përdoret si ‘merman’ (djalë deti).
Sirenat shfaqen në folklorin e shumë kulturave në mbarë botën, përfshirë Lindjen e Mesme, Europë, Afrikë dhe Azi. Historitë e para të sirenës shfaqen në Asiri rreth vitit 1000 pr.e.s.Perëndesha Atargatis, nëna e perëndeshës asiriane Semiramis, u dashurua me një njeri (bari) dhe padashje e vrau atë. E turpëruar, ajo u hodh në liqen dhe mori formën e një peshku, por ujrat nuk e prishën bukurinë e saj. Më pas, ajo mori formën e një sirene – nga mesi e lart njeri, nga mesi e poshtë peshk. Grekët e njihnin perëndeshën Atargatis me emrin Derketo. Pak para vitit 546 pr.e.s, filozofi miletian Anaksimandri hodhi mendimin që njerëzimi kishte ardhur nga një lloj kafshe ujore. Ai mendonte se njerëzit, të cilët e fillonin jetën me një fëmijëri (njomësi) të gjatë, nuk do të mund të kishin mbijetuar ndryshe.
Sirenat lidhen nganjëherë me ndodhi të rrezikshme siç janë përmbytjet dhe shtrëngatat. Në gojëdhënat e tjera popullore, ato mund të jenë miqësore, bamirëse, ndihmuese apo që bien në dashuri me njerëzit.
Një legjendë popullore thotë se e motra e Aleksandrit të Madh, Thesalonika, u shndërrua në një sirenë pas vdekjes së saj, duke jetuar më pas në detin Egje. Atje, ajo do të pyeste çdo lundërtar anijesh që do të takonte: “A është gjallë mbreti Aleksandër?”, dhe përgjigja duhej patjetër të ishte: “ai jeton dhe mbretëron dhe pushton botën”. Kjo përgjigje do t’i pëlqente asaj, prandaj ajo do të qetësonte ujrat që anijet të lundronin qetë. Nëse përgjigja do t’i jepej ndryshe, ajo do tërbohej dhe do ngrente dallgë të fuqishme ku do të ishte e pamundur që lundërtarët të kalonin.
Përtej miteve, ka patur raportime që njerëzit kanë parë me të vërtetë krijesa të tilla edhe në kohët moderne, megjithatë kjo mbetet e paprovuar zyrtarisht.Comments on this page:
Comment posted by what is plaquenil taken for( jal.a.pan.ic.ara.gua.gmail.com ), 02/24/2021 at 4:46am (UTC):
erectile dysfunction natural remedies <a href=https://plaquenilx.com/#>hydroxychloroquine plaquenil</a> erectile aid device

Comment posted by tadalafil 30 mg( jal.apani.ca.r.aguagmail.com ), 02/17/2021 at 10:01pm (UTC):
tadalafilo 20mg <a href=https://tadalisxs.com/#>tadalafil pills 20mg</a> tadalafil prescription

Comment posted by chloroquine australia( jalapa.nica.ra.gu.a.gmail.com ), 02/17/2021 at 9:37am (UTC):
premature babies wikipedia <a href=https://chloroquineorigin.com/#>chloroquine for lupus</a> choloquine

Comment posted by where to buy zithromax online( ja.la.p.an.i.c.ar.a.guagmail.com ), 02/16/2021 at 2:58pm (UTC):
zithromax 250mg tablet <a href=https://zithromaxes.com/>buy cheap zithromax online</a> zithromax how to take

Comment posted by Pseutle( Pseutlemitchl.xyz ), 12/14/2020 at 11:03pm (UTC):
Amoxicilina Antibiotic Cash Delivery IntottDist <a href=https://bansocialism.com/>cialis online ordering</a> arorserori isotretinoin website next day store by money orderAdd comment to this page:
Your Name:
Your Email address:
Your message:
 
  POZICIONI AKTUAL PLANETAR

HËNA SONTE:
 
Facebook 'Like' Button  
   
This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free