AstroN
 
ASTRO-MITOLOGJI
AstroN  
  Mirë se vini në ASTRO-MITOLOGJI
  Fakulteti i Studimeve Astrologjike
  Horoskopi në vargje
  Aforizma astrologjike
  ASTROLOGJIA
  HISTORIA E ASTROLOGJISË
  E ëma dhe e bija
  NDARJA E ZODIAKUT
  12 SHENJAT ZODIAKALE
  HOROSKOPI
  HARTA QIELLORE E LINDJES
  ASHENDENTI – SHENJA NË NGRITJE
  Bukuria fizike
  SHTËPITË ZODIAKALE
  FAZAT E HËNËS
  Dielli në astrologji dhe astronomi
  NDIKIMI I PLANETËVE
  Efemeridet dhe Retrogradët
  ASPEKTET PLANETARE
  HOROSKOPI I VIΤIΤ 2020
  ASTRO-EROTIKA
  SINASTRIA
  VENUSI - AFRODITA
  Divorci dhe Tradhëtia
  TRANZITET PLANETARE
  REVOLUCIONI DIELLOR
  Mespikat
  ASTRO-MJEKËSIA
  Vdekja dhe aksidentet
  ASTROLOGJI TË TJERA
  ASTROLOGJIA INDIANE
  HOROSKOPI KINEZ
  ASTROLOGËT DHE KONTRIBUESIT
  Fjalor astrologjik
  KALENDARI
  Kalendari Pagan Helen
  DITËT E JAVËS
  Llogaritja e orës
  Festat pagane
  ASTRO-MITOLOGJI
  Apolloni - hyjnia e Diellit
  MITOLOGJIA GREKE
  ZEUSI - Mbreti i perëndive
  Mitologjia ilire
  Kokino - Observatori ilir
  Brigët dhe Frigjia
  PERËNDESHAT MITOLOGJIKE
  => Pandora
  => Perëndesha Athinë
  => Perëndesha Nike
  => Medusa
  => Sibela
  => Perëndesha Roma
  => Nëna Tokë (Mëmëdheu)
  Kurorat me gjethe
  Trëndafili dhe lulet
  Ulliri në kulturën e lashtë greke
  Simbolizmi i kalit
  Simbolizmi i Dhisë së Egër
  Shqiponja dhe përkrenarja e Skëndërbeut
  Sirenat
  TEMPUJ DHE FALTORE
  Delfi - Orakulli më i famshëm
  Parimet Delfike
  Ishulli Rodos
  Orfeu
  KUPTIMI I EMRAVE
  KULTI I DIELLIT
  Dita e Verës - festa e Diellit
  Syri që sheh gjithçka
  ASTRO-TEOLOGJIA
  Fjala "Amen"
  Shpirti
  NUMEROLOGJIA
  METODA TË NDRYSHME PARASHIKIMI
  Orakulli kinez
  Leximi i dorës - Kiromancia
  Domethënia e lemzës dhe oreve fikse
  Zaret e dashurisë
  Domethënia e ngjyrave
  Tipi i mashkullit që ju pëlqen
  GJUMI DHE ËNDRRAT
  KARRIERA DHE PROFESIONI
  Vendet dhe Udhëtimet
  HISTORI ANTIKE
  Shkrimet e para
  Libra astrologjikë
  HISTORI GJUHE
  Më kontaktoni
  Fito para online
AstroN
Perëndesha Roma
Perendesha romake ROMA (nje tjeter legjende e qytetit)

Roma (fjale e cila vjen nga greqishtja antike 'romi' qe perkthehet “forcë” ose nga etruskishtja ‘Rumon”, fjale me te cilen ishte emertuar me pare lumi Tiber) eshte nje figure e mitologjise romake. Deri ne shekullin e dyte pr.e.s ajo personifikonte shtetin romak.
Sipas tradites me antike Roma ishte nje e burgosur e luftes trojane e mbyllur ne anijen e Uliksit (njohur nga greket si Odiseu). Pas ikjes nga lufta e trojes Uliksi (qe ne fillim ishte mbret i Itakes) dhe shoket e tij fillimisht vendosen ne Epir, ne token e Molloseve. Me vone ai niset me anije me shoket e tij per te kerkuar toka te reja, larg grekeve. Kur anijet e Uliksit per shkak te nje stuhie u detyruan te zbarkojne ne brigjet e Lacios, Roma dhe te burgosurat e tjera, te lodhura duke ndjekur Uliksin ne udhetimet e tij, vendosen t’u vene zjarrin anijeve, duke detyruar Uliksin dhe shoket e tij te vendoseshin perfundimisht ne Lacio, pikerisht mbi kodren Palatin. Aty u themelua qyteti i Romes per nder te te burgosures qe kishte detyruar Uliksin te mos shkonin ne brigje te tjera, duke i dhene jete keshtu nje qyteterimi te ri. Sipas gojedhenave te tjera Roma ishte e bija ose gruaja e Askanit, birit te Eneas.
Nje figure gruaje e veshur me helmete (e ngjashme me perendeshen greke Athina) eshte gjetur ne monedhat romake te viteve 280-276 dhe 265-242 pr.e.s. dhe mendohet te jete perendesha Romë. Tempulli i pare qe i eshte dedikuar perendeshes Roma ka qene ne Smirne (Izmirin e sotem) rreth 195 pr.e.s. Sipas autoreve jo vetem qe iu dedikua tempulli, por per nder te saj zhvilloheshin edhe dy lojra sportive vjetore. Me vone u ndertuan me urdher te Augustit tempuj te tjere te saj ne perandorine romake.
Ne imazh paraqitet perendesha Roma, dhe anash saj dy burra me mjeker te cilet perfaqesojne lumenjte qe rrethojne qytetin, Tibri dhe Anieni (‘Sheshi i Popullit’ ne Rome).
 

Add comment to this page:
Your Name:
Your Email address:
Your message:
 
  POZICIONI AKTUAL PLANETAR

HËNA SONTE:
 
Facebook 'Like' Button  
   
This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free