AstroN
 
ASTRO-MITOLOGJI
AstroN  
  Mirë se vini në ASTRO-MITOLOGJI
  Fakulteti i Studimeve Astrologjike
  Horoskopi në vargje
  Aforizma astrologjike
  ASTROLOGJIA
  HISTORIA E ASTROLOGJISË
  E ëma dhe e bija
  NDARJA E ZODIAKUT
  12 SHENJAT ZODIAKALE
  HOROSKOPI
  Parashikimi i vitit 2021
  HARTA QIELLORE E LINDJES
  ASHENDENTI – SHENJA NË NGRITJE
  Bukuria fizike
  SHTËPITË ZODIAKALE
  FAZAT E HËNËS
  Dielli në astrologji dhe astronomi
  NDIKIMI I PLANETËVE
  Efemeridet dhe Retrogradët 2021
  ASPEKTET PLANETARE
  ASTRO-EROTIKA
  SINASTRIA
  VENUSI - AFRODITA
  Divorci dhe Tradhëtia
  TRANZITET PLANETARE
  REVOLUCIONI DIELLOR
  Mespikat
  ASTRO-MJEKËSIA
  Vdekja dhe aksidentet
  ASTROLOGJI TË TJERA
  ASTROLOGJIA INDIANE
  HOROSKOPI KINEZ
  ASTROLOGËT DHE KONTRIBUESIT
  Fjalor astrologjik
  KALENDARI
  Kalendari Pagan Helen
  DITËT E JAVËS
  Llogaritja e orës
  Festat pagane
  ASTRO-MITOLOGJI
  Apolloni - hyjnia e Diellit
  MITOLOGJIA GREKE
  ZEUSI - Mbreti i perëndive
  Mitologjia ilire
  Kokino - Observatori ilir
  Brigët dhe Frigjia
  PERËNDESHAT MITOLOGJIKE
  Kurorat me gjethe
  Trëndafili dhe lulet
  Ulliri në kulturën e lashtë greke
  Simbolizmi i kalit
  Simbolizmi i Dhisë së Egër
  Shqiponja dhe përkrenarja e Skëndërbeut
  TEMPUJ DHE FALTORE
  Delfi - Orakulli më i famshëm
  Parimet Delfike
  Ishulli Rodos
  Orfeu
  KUPTIMI I EMRAVE
  KULTI I DIELLIT
  => Dielli i Pamposhtur (Sol Invictus)
  => Dielli në mitologji
  => AURELIANO - themelues i kultit diellor
  => Perëndia-Diell i Egjiptit
  => Hyjnitë Diellore
  => Joga diellore
  => Gjeli - simbol i Diellit
  => Luledielli
  => Delos – ishulli ku lindi Apolloni
  Dita e Verës - festa e Diellit
  Syri që sheh gjithçka
  ASTRO-TEOLOGJIA
  Fjala "Amen"
  Shpirti
  NUMEROLOGJIA
  METODA TË NDRYSHME PARASHIKIMI
  Orakulli kinez
  Leximi i dorës - Kiromancia
  Domethënia e lemzës dhe oreve fikse
  Zaret e dashurisë
  Domethënia e ngjyrave
  Tipi i mashkullit që ju pëlqen
  GJUMI DHE ËNDRRAT
  KARRIERA DHE PROFESIONI
  Vendet dhe Udhëtimet
  HISTORI ANTIKE
  Shkrimet e para
  Libra astrologjikë
  HISTORI GJUHE
  Kontakt për parashikime
AstroN
LuledielliORIGJINA DHΕ SIMBOLIZMI I LULΕDIΕLLIΤ

Luledielli e ka origjinën në Amerikë rreth vitit 1000 pr.e.s., dhe më pas është kultivuar si një burim i vlefshëm ushqimor për shekuj me radhë. Me eksplorimin evropian të botës së re, popullariteti i lulediellit u përhap kudo, pasi pjesa tjetër e botës filloi ta vlerësojë për bukurinë dhe si një mjet jetese.
Lulet e diellit janë të llojeve të ndryshme - duke u renditur nga më të voglat te më të mëdhatë, nga ato me petale të verdha deri te ato me të kuqe. Sidoqoftë, ka më shumë luledielli sesa jemi mësuar të shohim. Ndërsa janë jashtëzakonisht të bukura, ato gjithashtu janë të pasura me histori dhe kuptim.
Luledielli simbolizon adhurimin, besnikërinë dhe jetëgjatësinë. Pjesa më e madhe e kuptimit të lulediellit buron nga homonimi i saj, vetë Dielli. Këto lule janë unike në kuptimin që kanë aftësinë të japin energji në formën e ushqimit dhe gjallërimit - atribute që pasqyrojnë Diellin dhe energjinë e siguruar nga nxehtësia dhe drita e tij.
Luledielli është përdorur gjatë historisë në mënyra të ndryshme. Ajo është kultivuar fillimisht nga amerikanët vendas, dhe përdorur për ushqim dhe ilaç. Përdorimet mjekësore përfshinin përdorimin e lëngut të kërcellit për të mjekuar plagët dhe futjen e bimës në ujë për të mjekuar veshkat dhe dhimbjet e gjoksit.
Luledielli hyn në gjininë Helianthus, emër që rrjedh nga dy fjalë greke - "helios" që do të thotë diell dhe "anthos" që do të thotë lule.
Miti i lashtë grek i Heliosit dhe Klytias na shpjegon se pse luledielli kthehet drejt Diellit. Në këtë tregim Klytia, një nimfë uji, adhuronte Heliosin (Hyjninë e Diellit). Në fillim, edhe ai e donte shumë, por shumë shpejt ai u dashurua me Leukothean. Nga xhelozia, Klytia i tha babait të Leukotheas për marrëdhënien e saj me Heliosin dhe ai e ndëshkoi të bijën duke e varrosur të gjallë.
Nga meraku, Heliosi e ktheu atë në një lule, por ajo edhe pse e shndërruar në formën e lules, prapësepraë e dashuronte Heliosin dhe do t’i kalonte ditët duke e shikuar atë ndërsa lëvizte Diellin nëpër qiell në karrocën e tij, ashtu si lulet e diellit që kthejnë kokën drejt Diellit.
Për shkak të mitit të Klytias dhe Heliosit, luledielli më së shpeshti simbolizon adhurim dhe besnikëri.
Sidoqoftë, kuptimet e lulediellit mund të ndryshojnë nga kultura në kulturë. Në Kinë, njerëzit i lidhin lulet e diellit me jetën e gjatë, fatin e mirë dhe gjallërinë. Për grupet vendase të Amerikës, luledielli përfaqësonte të korrat, bujarinë dhe furnizimin sepse siguronte farën, pigmentin (ngjyruesin e fortë) dhe shumë më tepër.
Ngjyra e verdhë e lulediellit simbolizon vitalitetin, inteligjencën dhe lumturinë. Ngjyra e verdhë gjithashtu tradicionalisht simbolizon miqësinë.
Luledielli simbolizon adhurimin dhe besnikërinë në fe të ndryshme për shkak të ngjashmërisë me Diellin, i cili lidhet me njohuritë shpirtërore dhe dëshirën për të kërkuar dritën dhe të vërtetën.
Inkasit i përdornin lulet e diellit për të simbolizuar perëndinë Diell dhe i çonin ato në tempuj për adhurim. Priftëreshat gjithashtu mbanin luledielli në rrobat e tyre dhe i vinin si kurora.
Përdorimi i imazheve të lulediellit si simbole fetare është dokumentuar gjithashtu në disa shoqëri vendase (indigjene).
Lulet e diellit shpesh jepen në përvjetorin e tretë të dasmave si shenja adhurimi, besnikërie dhe fuqie. Ato zakonisht lulëzojnë gjatë verës. Shumë luledielli e durojnë nxehtësinë dhe thatësirën, gjë që i bën bimë të lehta për t’u kultivuar.
Megjithëse lule e diellit zakonisht nuk përdoren më në mënyrë mjekësore, ato ende kultivohen për qëllime bujqësore. Dy llojet kryesore të varieteteve të lulediellit që kultivohen sot janë lloji i farës së vajit, i cili ka fara të vogla të zeza, dhe lloji jo-vaj, i cili ka fara më të mëdha me një byk më të trashë. Vaji i lulediellit përdoret për gatim dhe në produkte bukurie, dhe përfitimet shëndetësore nëpërmjet tij përfshijnë përmirësimin e shëndetit të zemrës dhe një kolesterol më të ulët.
Nëse thjesht po përpiqeni të ndriçoni ditën e dikujt, ose doni të tregoni sa e adhuroni atë, natyra e gjallë dhe argëtuese e lulediellit e bën atë një zgjedhje e shkëlqyeshme. Asnjë lule nuk mund të çojë peshë shpirtin e dikujt ashtu si luledielli. Ato janë të ndritshme dhe gazmore, dhe po aq të ngrohta dhe tërheqëse sa dielli i ëmbël i verës. Me petale të verdha të shndritshme, të njohura edhe si "rreze", lulet e diellit janë të njohura si lule "të lumtura", gjë që i bën dhurata të përsosura për të sjellë gëzim në ditën e dikujt (apo tuajën).
Lulet e egra të diellit shpesh janë fotografuar me kërcellin e tyre të gjatë dhe petalet e ndritshme të shtrira drejt Diellit. Kjo sjellje interesante, e njohur si fototropizëm, ka frymëzuar një motiv që është shfaqur në shumë vepra antike.
Lulet e diellit janë përdorur gjithashtu nga shumë artistë, të cilët gjatë historisë e kanë dashuruar shkëlqimin unik të tyre - veçanërisht ata të epokës impresioniste u fiksuan veçanërisht në këtë lule.
Portretizimi më i njohur i luleve të diellit është ai i Van Gogut “Lulet e Diellit”, i cili përfshin vazo me dymbëdhjetë luledielli.
Autorët dhe figura të tjera me ndikim kanë përdorur simbolikën e lulediellit për t’u frymëzuar gjithashtu, duke bërë që ata të shkruajnë fjalë inkurajuese si:
“Kthejeni fytyrën nga dielli dhe kështu nuk mund të shihni hijet. Kjo është ajo që bën luledielli” (-Helen Keller).
“Çdo mik është për tjetrin një diell, dhe një luledielli gjithashtu. Ai tërheq dhe ndjek” (-Jean Paul).
“ O Luledielli e magjepsur nga drita, ti që gjithmonë ia ngul sytë me sinqeritet dhe butësi shkëlqimit rrotullues të Diellit” (-Pedro Calderon de la Barca).
Sot, luledielli mbetet një lule shumë e njohur, e admiruar për sharmin e saj diellor dhe natyrën e hirshme. Këto bukuri janë gjithashtu akoma të kërkuara për farat e tyre, si edhe për vajrat që përdoren për gatim dhe zbutës të lëkurës. Për shkak se kjo lule pasqyron kaq shumë karakteristika pozitive të Diellit, nuk është për t'u habitur që njerëzit kënaqen kaq shumë duke soditur shkëlqimin e ngrohtë të saj.

Përgatiti N.Herceku


Add comment to this page:
Your Name:
Your Email address:
Your message:
 
  POZICIONI AKTUAL PLANETAR

HËNA SONTE:
 
Facebook 'Like' Button  
 
 
This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free