AstroN
 
ASTRO-MITOLOGJI
AstroN  
  Mirë se vini në ASTRO-MITOLOGJI
  Fakulteti i Studimeve Astrologjike
  Horoskopi në vargje
  Aforizma astrologjike
  ASTROLOGJIA
  HISTORIA E ASTROLOGJISË
  E ëma dhe e bija
  NDARJA E ZODIAKUT
  12 SHENJAT ZODIAKALE
  HOROSKOPI
  Parashikimi i vitit 2021
  HARTA QIELLORE E LINDJES
  ASHENDENTI – SHENJA NË NGRITJE
  Bukuria fizike
  SHTËPITË ZODIAKALE
  FAZAT E HËNËS
  Dielli në astrologji dhe astronomi
  NDIKIMI I PLANETËVE
  Efemeridet dhe Retrogradët 2021
  ASPEKTET PLANETARE
  ASTRO-EROTIKA
  SINASTRIA
  VENUSI - AFRODITA
  Divorci dhe Tradhëtia
  TRANZITET PLANETARE
  REVOLUCIONI DIELLOR
  Mespikat
  ASTRO-MJEKËSIA
  Vdekja dhe aksidentet
  ASTROLOGJI TË TJERA
  ASTROLOGJIA INDIANE
  HOROSKOPI KINEZ
  ASTROLOGËT DHE KONTRIBUESIT
  Fjalor astrologjik
  KALENDARI
  Kalendari Pagan Helen
  DITËT E JAVËS
  Llogaritja e orës
  Festat pagane
  ASTRO-MITOLOGJI
  Apolloni - hyjnia e Diellit
  MITOLOGJIA GREKE
  ZEUSI - Mbreti i perëndive
  Mitologjia ilire
  Kokino - Observatori ilir
  Brigët dhe Frigjia
  PERËNDESHAT MITOLOGJIKE
  Kurorat me gjethe
  Trëndafili dhe lulet
  Ulliri në kulturën e lashtë greke
  Simbolizmi i kalit
  Simbolizmi i Dhisë së Egër
  Shqiponja dhe përkrenarja e Skëndërbeut
  TEMPUJ DHE FALTORE
  Delfi - Orakulli më i famshëm
  Parimet Delfike
  Ishulli Rodos
  Orfeu
  KUPTIMI I EMRAVE
  KULTI I DIELLIT
  => Dielli i Pamposhtur (Sol Invictus)
  => Dielli në mitologji
  => AURELIANO - themelues i kultit diellor
  => Perëndia-Diell i Egjiptit
  => Hyjnitë Diellore
  => Joga diellore
  => Gjeli - simbol i Diellit
  => Luledielli
  => Delos – ishulli ku lindi Apolloni
  Dita e Verës - festa e Diellit
  Syri që sheh gjithçka
  ASTRO-TEOLOGJIA
  Fjala "Amen"
  Shpirti
  NUMEROLOGJIA
  METODA TË NDRYSHME PARASHIKIMI
  Orakulli kinez
  Leximi i dorës - Kiromancia
  Domethënia e lemzës dhe oreve fikse
  Zaret e dashurisë
  Domethënia e ngjyrave
  Tipi i mashkullit që ju pëlqen
  GJUMI DHE ËNDRRAT
  KARRIERA DHE PROFESIONI
  Vendet dhe Udhëtimet
  HISTORI ANTIKE
  Shkrimet e para
  Libra astrologjikë
  HISTORI GJUHE
  Kontakt për parashikime
AstroN
AURELIANO - themelues i kultit diellor

AURELIANO - Perandori romak me origjine ilire i cili fuqizoi kultin e Diellit (Sol Invictus ne Perandorine Romake>

Pas vdekjes së papritur të Klaudit II, perandoria romake u sundua nga viti 270 në 284 nga disa perandorë “ilirë”, të cilët ishin gjeneralë të mirë dhe që përpiqeshin me mënyra energjike të vendosnin ekuilibër. Më i shquari ishte Aureliani lindur në vitin 214 në Iliri (në Sremska, pranë Mitrovicës serbe jo asaj te Kosoves). Ai së pari arriti fitore të mëdha mbi fiset gjermanike Alemani dhe Juthungi, të cilët kishin zaptuar provincat alpine dhe Italinë veriore. Për të gëzuar banorët e Romës, të cilët ishin në panik, ai filloi ndërtimin e një stomi mbrojtës të njohur si Muri i Aurelianit. Dhe ndërsa kalonte në provincat danubiane, para se të marshonte kundër Palmirës, ai vendosi një evakuim (boshatisje) të organizuar të Dakisë, një zonë e pambrojtur që ishte zaptuar nga barbarët që nga koha e Gallienit (rreth vitit 260). Në Lindje, ai mundi lehtësisht trupat e Zenobias dhe zaptoi Palmirën në vitin 272. Menjëherë pas kësaj, një kryengritje shpërtheu në Egjipit nën nxitjen e një tregtari të pasur, i cili, ashtu si një pjesë e madhe e popullsisë, ishte një përkrahës i mbretëreshës së Palmirës. Në përgjigje të kësaj, Aureliani ndërmori një fushatë të dytë, duke plaçkitur Palmirën dhe nënshtruar Aleksandrinë. Mirëpo, këto trazira sëbashku me shkatërrimin e një qyteti të madh karavanesh, do të pengonin seriozisht tregtinë romake në Lindje. Më vonë, duke u kthyer në perandorinë gale të pasuesve të Postumit (komandant romak), ai lehtësisht mundi Tetrikun (perandorin gal), një njeri paqësor jo shumë i gatshëm për luftë, pranë Kabilloniumit. Bashkimi i perandorisë u realizua, dhe Aureliani festoi një fitore madhështore në Romë. Ai gjithashtu rivendosi rregull në shtet, shtypi egërsisht një protestë të artizanëve në Romë, organizoi sigurimin e qytetit duke vendosur ushtarë në disa korporata (furrtarët, tregtarët e mishit të derrit), dhe u përpoq të ndalonte inflacionin, duke stampuar një antoninian (monedhe romake) të një vlere më të fortë. Politika e tij fetare ishte origjinale (e veçantë): në mënyrë që të forconte unitetin moral të perandorisë dhe pushtetit të tij, ai e deklaroi veten si apostull të Sol Inviktusit (Diellit të Pamposhtur) dhe ndërtoi një tempull madhështor për këtë perëndi me materiale palmirene. Aureliani nganjëherë quhej gjithashtu zyrtarisht ‘dominus’ dhe ‘deus’ (zot): principata (periudha e parë e perandorisë romake) përfundimisht pati sukses nga “dominate” (perandori romak). Në 275 Aureliani u vra nga disa oficerë të cilët gabimisht mendonin se jeta e tyre ishte në rrezik.
Add comment to this page:
Your Name:
Your Email address:
Your message:
 
  POZICIONI AKTUAL PLANETAR

HËNA SONTE:
 
Facebook 'Like' Button  
 
 
This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free