AstroN
 
ASTRO-MITOLOGJI
AstroN  
  Mirë se vini në ASTRO-MITOLOGJI
  Fakulteti i Studimeve Astrologjike
  Horoskopi në vargje
  Aforizma astrologjike
  ASTROLOGJIA
  HISTORIA E ASTROLOGJISË
  E ëma dhe e bija
  NDARJA E ZODIAKUT
  12 SHENJAT ZODIAKALE
  HOROSKOPI
  HARTA QIELLORE E LINDJES
  ASHENDENTI – SHENJA NË NGRITJE
  Bukuria fizike
  SHTËPITË ZODIAKALE
  FAZAT E HËNËS
  Dielli në astrologji dhe astronomi
  NDIKIMI I PLANETËVE
  Efemeridet dhe Retrogradët
  ASPEKTET PLANETARE
  Parashikimi i vitit 2019 sipas Jupiterit
  ASTRO-EROTIKA
  SINASTRIA
  VENUSI - AFRODITA
  Divorci dhe Tradhëtia
  TRANZITET PLANETARE
  REVOLUCIONI DIELLOR
  Mespikat
  ASTRO-MJEKËSIA
  Vdekja dhe aksidentet
  ASTROLOGJI TË TJERA
  ASTROLOGJIA INDIANE
  HOROSKOPI KINEZ
  ASTROLOGËT DHE KONTRIBUESIT
  Fjalor astrologjik
  KALENDARI
  Kalendari Pagan Helen
  DITËT E JAVËS
  Llogaritja e orës
  Festat pagane
  ASTRO-MITOLOGJI
  Apolloni - hyjnia e Diellit
  MITOLOGJIA GREKE
  ZEUSI - Mbreti i perëndive
  Mitologjia ilire
  Kokino - Observatori ilir
  Brigët dhe Frigjia
  PERËNDESHAT MITOLOGJIKE
  Kurorat me gjethe
  Trëndafili dhe lulet
  Ulliri në kulturën e lashtë greke
  Simbolizmi i kalit
  Shqiponja dhe përkrenarja e Skëndërbeut
  Sirenat
  TEMPUJ DHE FALTORE
  Delfi - Orakulli më i famshëm
  Parimet Delfike
  Orfeu
  KUPTIMI I EMRAVE
  KULTI I DIELLIT
  Dita e Verës - festa e Diellit
  Syri që sheh gjithçka
  ASTRO-TEOLOGJIA
  Fjala "Amen"
  Shpirti
  NUMEROLOGJIA
  METODA TË NDRYSHME PARASHIKIMI
  Orakulli kinez
  Leximi i dorës - Kiromancia
  Domethënia e lemzës dhe oreve fikse
  Zaret e dashurisë
  Domethënia e ngjyrave
  Tipi i mashkullit që ju pëlqen
  GJUMI DHE ËNDRRAT
  KARRIERA DHE PROFESIONI
  Vendet dhe Udhëtimet
  HISTORI ANTIKE
  => Kush janë Pellazgët
  => Pellazgët që u asimiluan në grekë
  => Historia e Shqipërisë
  => Origjina lindore e plisit
  => Maqedonia e lashtë
  => Romanizimi i helenëve
  => Lelegët para-helenë
  => Mendimi i Enver Hoxhës mbi origjinën e shqiptarëve
  => Piratët ilirë
  => Epidamnos (Durrës)
  Shkrimet e para
  Libra astrologjikë
  HISTORI GJUHE
  Më kontaktoni
  Fito para online
  Luledielli
AstroN
Epidamnos (Durrës)
EPIDAMNOS 

Qyteti antik i Epidamnosit (gr: Ἐπίδαμνος), latinizuar si Epidamnus, më vonë Dyrrahiumi romak, u themelua në vitin 627 pr.e.s në territorin e Ilirisë nga një grup kolonistësh helenë nga Korinthi dhe Korkyra (Korfuzi). Vepra "Politika" e Aristotelit përmend disa herë si shembull qeverisjen e brendshme të Epidamnosit, e cila drejtohej nga një oligarki e ngushtë e cila caktonte edhe magjistratin udhëheqës, ndërsa tregtarët dhe mjeshtrit (zanatçinjtë) ishin të përjashtuar nga pushteti, deri në momentin e kryengritjes së brendshme e cila prodhoi një qeverisje demokratike.
Oligarkët në ekzil i bënë thirrje për ndihmë Korkyrës ndërsa demokratët iu drejtuan për ndihmë Korinthit, duke nxitur kështu një luftë ndërmjet dy qyteteve amë, e cila është e përshkruar nga Tukididi si shkak i Luftës së Peloponezit.
Tregtia individuale me ilirët vendas ishte e ndaluar në Epidamnos (Durrës): të gjitha marrëdhëniet tregtare kryheshin përmes agjentëve të autorizuar të qytetit (të njohur si ‘Poletes’). Në shekullin IV pr.e.s. qytet-shteti i Epidamnosit ishte pjesë e mbretërive të Kasandrit (Mbret i Maqedonisë) dhe Pirros (mbret i Epirit). Rrethinat e Epidamnosit njiheshin përgjithësisht si Epidamnia.

Dyrrhachium
Në vitin 229 pr.e.s, kur romakët e pushtuan qytetin, pjesa "-damnos" e emrit të qytetit ishte e pakëndshme për veshët latinë, dhe emri i tij u bë Dyrrachium. Gjeografi grek Pausanias (6.x.8) thotë "qyteti modern romak nuk është ai i lashti, por është shumë pranë tij. Qyteti modern quhet Dyrrhachium nga themeluesi i tij". Emri i themeluesit, ‘Dyrrachion’, shfaqet në monedhat e shekullit të pestë pr.e.s, por qyteti e mori këtë emër pas pushtimit romak; në periudhën romake Dyrrahiumi ishte më i zakonshëm. Megjithatë, qyteti mbajti një gjysmë autonomie dhe u shndërrua në një koloni romake.
Dyrrahiumi ishte vendi ku zbrisnin pasagjerët romakë që kalonin detin Jon nga Brundisiumi (Brindisi), gjë që e bëri atë një stacion mjaft aktiv. Këtu filloi Via Egnatia, rruga ushtarake romake për në Selanik që lidhte Ilirinë romake me Maqedoninë dhe Thrakën. Vetë qyteti ishte pjesë e provincës romake të Maqedonisë, konkretisht e Epirit të Ri (Epirus Nova). Në vitin 48 pr.e.s Pompei ngriti bazën në Dyrrachium dhe mposhti një sulm nga Jul Çezari. 
Në shekullin e katërt të erës sonë, Dyrrahiumi u bë kryeqyteti i krahinës romake të Epirit të Ri. Kështu Kryepeshkopata e tij u bë metropolitane e të gjitha dioqezave të zonave përreth.
Në vitin 345 të erës sonë qyteti u rrafshua nga një tërmet dhe u rindërtua mbi themelet e tij të vjetra.
Emri "Epidamnos" përdorej ende nga Bizantinët, si për shembull në Kronikën e Synopsis të shekullit të 13-të, duke iu referuar ngjarjeve bashkëkohore. 
Sipas mitologjisë greke, Dyrrahioni, themeluesi i qytetit të Epidamnosit, ishte i biri i Poseidonit dhe Melisës. Ndërsa Epidamnosi ishte babai i Melisës. (Këto të dhëna na vijnë nga Pausaniasi dhe Stefan Bizantini).

Rrënojat romake
Qyteti modern i Durrësit është ndërtuar direkt mbi vendin e lashtë, prandaj si bazë kryesore janë mbishkrimet dhe zbulimet e rastësishme që ka krijuar një ide të monumenteve të tij. Mbishkrimet na japin prova për monumentet e mëposhtme romake:
*Një ujësjellës i ndërtuar nga perandori Adrian (shek. II) dhe i restauruar nga Aleksandër Severusi mbart një mbishkrim dedikues në fshatin Arapaj (shumë pranë qytetit): “Corpus Inscriptionum Latinarum III, 1-709” ; 
*Tempulli romak i perëndeshës Minerva; 
*Tempulli i perëndeshës Diana (CIL III, 1-602), që ndoshta është ai i përmenduri nga Appia (BCiv. 2.60); 
*Statuja e kuajve të L. Titinius Sulpicianus (CIL III, 1-605); 
*Biblioteka (CIL m, 1-67). - Mbishkrimi i fundit përmend se për devotshmërinë e bibliotekës 24 gladiatorë u ndeshën në çifte. Supozimi se ka pasur një amfiteatër në qytet është konfirmuar fillimisht nga një fragment në librin “Vita di Skanderbeg” (Jeta e Skënderbeut) të Marin Barletit, në shekullin XV: "amphitheatrum mira arte ingenioque constructum".

Si rezultat i zbulimeve të rastësishme, janë në dispozicion të dhënat e mëposhtme: 
*Një trotuar mozaik i shekullit të 3-të me një kokë femre (“Bukuroshja e Durrësit”) e rrethuar me kurora lulesh që sjell ndër mend ato të pikturuara në vazot Apuliane; mbetjet e shtëpive të mbuluara nga shtresa të tjera, më të ulëtat prej të cilave, të epokës helenistike, janë gjetur në një thellësi prej 5 metrash.
*Kolona me kapitale dhe pjesë korinthiane me veshje mermeri, të zbuluara pranë Kodër-Stanit, i përkasin ndoshta Tempullit të Minervës ose Kapitoliumit (Tempull ku adhuroheshin njëkohësisht Jupiteri, Juno dhe Minerva). Në nekropolin (varrezat antike) në lindje të kodrave që qëndrojnë mbi qytet, janë gjetur (1) një pllakë mbishkrimi (stele) për Lepidia Salvia-n, (2) një sarkofag ku si skenë mitologjike ka gjuetinë e Ariut Kalydonian (tani në Stamboll), si dhe (3) varre të shumta romake.

Burimet për këto të dhëna vijnë nga:
1. Straboni, vepra “Gjeografia” (vi.316)
2. John Joseph Walkes, arkeolog dhe akademik britanik, vepra “The Illyrians”, 1992.
3. Peter John Rhodes, historian i antikitetit dhe akademik britanik. ‘A History of the Classical Greek World 478-323 BC”. 2nd edition. Chichester: Wiley-Blackwell, 2010, p. 88.
4. James Augustus St. John, The History of the Manners and Customs of Ancient Greece, 1842 Volume 3, page 275 .
5. Synopsis Chronike, botuar nga K. Sathas, Paris, 1894, f. 344 (pdf 594).
6. P.C. Sestieri, ‘The Princeton encyclopedia of classical sites’. Stillwell, Richard. 
7. Mogens Herman Hansen, An Inventory of Archaic and Classical Poleis: An Investigation Conducted by The Copenhagen Polis Centre for the Danish National Research Foundationy, 2005,page 330: "Epidamnos was founded in either 627 or 625 (Hieron. Chron.)".


Add comment to this page:
Your Name:
Your Email address:
Your message:
 
  POZICIONI AKTUAL PLANETAR

HËNA SONTE:
 
Facebook 'Like' Button  
   
Advertisement  
   
=> Do you also want a homepage for free? Then click here! <=