AstroN
 
ASTRO-MITOLOGJI
AstroN  
  Mirë se vini në ASTRO-MITOLOGJI
  Fakulteti i Studimeve Astrologjike
  Horoskopi në vargje
  Aforizma astrologjike
  ASTROLOGJIA
  HISTORIA E ASTROLOGJISË
  E ëma dhe e bija
  NDARJA E ZODIAKUT
  12 SHENJAT ZODIAKALE
  HOROSKOPI
  Parashikimi i vitit 2021
  HARTA QIELLORE E LINDJES
  ASHENDENTI – SHENJA NË NGRITJE
  Bukuria fizike
  SHTËPITË ZODIAKALE
  FAZAT E HËNËS
  Dielli në astrologji dhe astronomi
  NDIKIMI I PLANETËVE
  Efemeridet dhe Retrogradët 2021
  ASPEKTET PLANETARE
  ASTRO-EROTIKA
  SINASTRIA
  VENUSI - AFRODITA
  Divorci dhe Tradhëtia
  TRANZITET PLANETARE
  REVOLUCIONI DIELLOR
  Mespikat
  ASTRO-MJEKËSIA
  Vdekja dhe aksidentet
  ASTROLOGJI TË TJERA
  ASTROLOGJIA INDIANE
  HOROSKOPI KINEZ
  ASTROLOGËT DHE KONTRIBUESIT
  Fjalor astrologjik
  KALENDARI
  Kalendari Pagan Helen
  DITËT E JAVËS
  Llogaritja e orës
  Festat pagane
  ASTRO-MITOLOGJI
  => Miti i Galaktikës sonë
  => Emrat mitologjikë të trupave qiellorë
  => Cilës yllësie i përkisni
  => Astraios dhe perënditë e erës
  => Sirius apo Ylli-Qen
  => Hëna, ylli & Bizanti
  => Yjet dhe yjësitë
  Apolloni - hyjnia e Diellit
  MITOLOGJIA GREKE
  ZEUSI - Mbreti i perëndive
  Mitologjia ilire
  Kokino - Observatori ilir
  Brigët dhe Frigjia
  PERËNDESHAT MITOLOGJIKE
  Kurorat me gjethe
  Trëndafili dhe lulet
  Ulliri në kulturën e lashtë greke
  Simbolizmi i kalit
  Simbolizmi i Dhisë së Egër
  Shqiponja dhe përkrenarja e Skëndërbeut
  TEMPUJ DHE FALTORE
  Delfi - Orakulli më i famshëm
  Parimet Delfike
  Ishulli Rodos
  Orfeu
  KUPTIMI I EMRAVE
  KULTI I DIELLIT
  Dita e Verës - festa e Diellit
  Syri që sheh gjithçka
  ASTRO-TEOLOGJIA
  Fjala "Amen"
  Shpirti
  NUMEROLOGJIA
  METODA TË NDRYSHME PARASHIKIMI
  Orakulli kinez
  Leximi i dorës - Kiromancia
  Domethënia e lemzës dhe oreve fikse
  Zaret e dashurisë
  Domethënia e ngjyrave
  Tipi i mashkullit që ju pëlqen
  GJUMI DHE ËNDRRAT
  KARRIERA DHE PROFESIONI
  Vendet dhe Udhëtimet
  HISTORI ANTIKE
  Shkrimet e para
  Libra astrologjikë
  HISTORI GJUHE
  Kontakt për parashikime
AstroN
Emrat mitologjikë të trupave qiellorë

EMERTIMET MITOLOGJIKE TE SATELITEVE NATYRORE

Pothuajse te gjithe trupat qiellore, yjesite (shenjat e zodiakut), yjet, planetet dhe satelitet e tyre, asteroidet etj, i kane marre emrat nga mitologjia greko-romake. Ne kete material, kam bere nje permbledhje vetem per satelitet e planeteve te sistemit tone diellor dhe lidhja e tyre se pse mbajne pikerisht keto emra. Ne sistemin tone diellor vetem Merkuri dhe Venusi nuk kane satelite. Nderkohe qe planeti yne Toka ka Henen.

SATELITET NATYRORE TE JUPITERIT
Satelitet e Jupiterit i kane marre emrat pikerisht nga te dashurat e tij ne mitologji (Jupiteri quhej Zeus ne mitologjine greke dhe ishte zot i qiellit dhe rrufese).
1) Europa – e dashura e Zeusit, ky i fundit e shnderroi veten ne dem per ta joshur ate.
2) Ganimedi – princ mitik i Trojes, Zeusi e shnderroi veten ne shqiponje per ta rrembyer ate dhe per ta bere per vete.
3) Kalisto – nje nga te dashurat e Zeusit. Emri i saj rrjedh nga termi i vjeter grek ‘Kalisti” qe ka kuptimin “me e bukura”.
4) Io – prifteresha e Heres (bashkeshortes se Zeusit) por Zeusi ra ne dashuri me te.
5) Leda – nje nga te dashurat e Zeusit, i cili per ta joshur ate e shnderroi veten ne nje mjellme.
6) Metis – gruaja e pare e Zeusit, gjithashtu dhe kusherira e tij.
7) Lisithea – ishte nje nga bijat e Oqeanit dhe nje nga te dashurat e Zeusit.
8) Himalia – Zeusi u dashurua me te dhe prej dashurise se tyre linden tre femije.
9) Elara – nje nga te dashurat e Zeusit, nga xhelozia e Heres (gruas se tij) Zeusi e fshehu ate nen toke.

SATELITET E MARSIT
Marsi ka vetem dy satelite natyror (Ne mitologjine greke ai quhej Ares dhe ishte zot i luftes dhe tmerrit).
1) Fobos - do te thote “frike” nga greqishtja e vjeter, ai eshte pasardhes i Aresit (Marsit) dhe Aferdites.
2) Dhimo - (Deimos, qe do te thote “tmerr”), ai eshte djali i Aresit dhe Aferdites (Veneres).

SATELITET E SATURNIT
Satelitet e Saturnit lidhen me shume me motrat dhe vellezrit e tij titane te lindur nga nena Gjea (Toka) dhe babai Uranos (Qielli). Saturni ne mitologjine greke quhet Kronos.
1) Titan – Titanet ishin 12 femijet e zotave me te hershem, Gjeas dhe Uranit. Vajzat ishin: Mnemosina, Tetis, Thia, Foba, Rea dhe Temis; Ndersa djemte: Oqeani, Hiperioni, Koeus, Kronos, Krius, dhe Japetus.
2) Rhea – motra dhe gruaja e Kronosit (Saturnit).
3) Diona – emri i saj ka kuptimin “perendeshe” dhe ishte motra titane e Kronosit. Ka mundesi qe kjo te kryesonte ne orakullin e Dodones, (te ciles i ka dhene emrin), si nena perendeshe. Njihet gjithashtu si nena e Aferdites.
4) Mimas - nje nga djemte gjigant te Gjeas dhe te Uranit nga gjaku i tij kur u tredh.
5) Enkeladi – nje nga gjigantet, vella i Kronosit nga nena Gjea dhe baba Urani nga gjaku i tij i derdhur.
6) Japetus – nje nga titanet, vella i Kronosit.
7) Thetis – nje nga motrat titane te Kronosit, perendeshe e ujrave.

SATELITET E URANIT
Emrat e sateliteve te Uranit jane te veçante, ato nuk rrjedhin nga mitologjia klasike, por kane marre emrat e figurave letrare te drama “Stuhia” e Shekspirit. Emrat e sateliteve kryesore te Uranit jane Miranda, Ariel, Umbriel, Titania, Oberon.

SATELITET E NEPTUNIT
Neptuni ne mitologjine greke quhej Poseidon, dhe ishte perendia e detit, prandaj emrat e sateliteve te tij rrjedhin kryesisht nga nimfat e detit te quajtura Nereida.
1) Nereida – Nereidat ishin nimfa (shpirtra femerore te ujrave) detare, pesedhjete bijat e Nereut dhe Dorisit, motrat e Neritit. Ata shoqeronin Poseidonin (Neptunin).
2) Tritoni – nje gjysemperendi sirene e detit. Ishte i biri i Poseidonit dhe Amfitrites.
3) Halimede – ka kuptimin “zonjusha e ujit te kripur”.
4) Sao – ishte nereida e kalimeve “te sigurta”, shpetimtare e lundertareve.
5) Laemedeia – nje nga nereidat qe ka kuptimin “udheheqesja e fisit”.
6) Psamathe – nje nga nereidat, ka kuptimin “rera e bregdetit”.
7) Neso – sipas Hesiodit, Neso ishte nje nga Nereidat e “ishujve”.
8) Thalasa – ka kuptimin “det” ne greqisht. Ajo ishte shpirti i hershem i detit.
9) Dhespina – ishte nje nga vajzat e Demetres dhe Poseidonit, motra e Arionit.
10) Larisa – ishte nje nimfe detare nga Thesalia. Pershkruhet si e bija e Pellazgut.
11) Proteus – ishte plaku profet i detit, dhe bari i tufave detare.
12) Galatea – ka kuptimin “ajo qe eshte e bardhe si qumeshti”.

SATELITET E PLUTONIT
Plutoni ne mitologjine greke quhet Hades dhe ishte zot i djallit dhe vdekjes. Ai ka vetem nje satelit te njohur, Kharonin. – Sipas mitit, Kharoni ishte punetor i ferrit (Hadesit), i cili merrte shpirtrat e njerezve te sapovdekur permes lumenjve Stiks dhe Akeron (ne Epir) qe ndanin boten e te gjalleve nga ajo e te vdekurve.
 

Greket e hershem u caktuan roje (kujdestar) – nje titan dhe nje titaneshe – secilit prej shtate trupave te lashte qiellore. Theia dhe Hyperion drejtonin Diellin; Phoebe dhe Atlas drejtonin Henen; Diona dhe Crius ruanin Marsin; Metis che Coeus lidheshin me Merkurin; Themis dhe Eurymedon me Jupiterin; Thetys dhe Oceanus me Venusin; Rhea dhe Kronus me Saturnin.

Pergatiti: N. Herceku (1 gusht 2016)


Add comment to this page:
Your Name:
Your Email address:
Your message:
 
  POZICIONI AKTUAL PLANETAR

HËNA SONTE:
 
Facebook 'Like' Button  
 
 
This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free