AstroN
 
ASTRO-MITOLOGJI
AstroN  
  Mirë se vini në ASTRO-MITOLOGJI
  Fakulteti i Studimeve Astrologjike
  Horoskopi në vargje
  Aforizma astrologjike
  ASTROLOGJIA
  HISTORIA E ASTROLOGJISË
  E ëma dhe e bija
  NDARJA E ZODIAKUT
  12 SHENJAT ZODIAKALE
  HOROSKOPI
  Parashikimi i vitit 2021
  HARTA QIELLORE E LINDJES
  ASHENDENTI – SHENJA NË NGRITJE
  Bukuria fizike
  SHTËPITË ZODIAKALE
  FAZAT E HËNËS
  Dielli në astrologji dhe astronomi
  NDIKIMI I PLANETËVE
  Efemeridet dhe Retrogradët 2021
  ASPEKTET PLANETARE
  ASTRO-EROTIKA
  SINASTRIA
  VENUSI - AFRODITA
  Divorci dhe Tradhëtia
  TRANZITET PLANETARE
  REVOLUCIONI DIELLOR
  Mespikat
  ASTRO-MJEKËSIA
  Vdekja dhe aksidentet
  ASTROLOGJI TË TJERA
  ASTROLOGJIA INDIANE
  HOROSKOPI KINEZ
  ASTROLOGËT DHE KONTRIBUESIT
  Fjalor astrologjik
  KALENDARI
  Kalendari Pagan Helen
  DITËT E JAVËS
  Llogaritja e orës
  Festat pagane
  ASTRO-MITOLOGJI
  => Miti i Galaktikës sonë
  => Emrat mitologjikë të trupave qiellorë
  => Cilës yllësie i përkisni
  => Astraios dhe perënditë e erës
  => Sirius apo Ylli-Qen
  => Hëna, ylli & Bizanti
  => Yjet dhe yjësitë
  Apolloni - hyjnia e Diellit
  MITOLOGJIA GREKE
  ZEUSI - Mbreti i perëndive
  Mitologjia ilire
  Kokino - Observatori ilir
  Brigët dhe Frigjia
  PERËNDESHAT MITOLOGJIKE
  Kurorat me gjethe
  Trëndafili dhe lulet
  Ulliri në kulturën e lashtë greke
  Simbolizmi i kalit
  Simbolizmi i Dhisë së Egër
  Shqiponja dhe përkrenarja e Skëndërbeut
  TEMPUJ DHE FALTORE
  Delfi - Orakulli më i famshëm
  Parimet Delfike
  Ishulli Rodos
  Orfeu
  KUPTIMI I EMRAVE
  KULTI I DIELLIT
  Dita e Verës - festa e Diellit
  Syri që sheh gjithçka
  ASTRO-TEOLOGJIA
  Fjala "Amen"
  Shpirti
  NUMEROLOGJIA
  METODA TË NDRYSHME PARASHIKIMI
  Orakulli kinez
  Leximi i dorës - Kiromancia
  Domethënia e lemzës dhe oreve fikse
  Zaret e dashurisë
  Domethënia e ngjyrave
  Tipi i mashkullit që ju pëlqen
  GJUMI DHE ËNDRRAT
  KARRIERA DHE PROFESIONI
  Vendet dhe Udhëtimet
  HISTORI ANTIKE
  Shkrimet e para
  Libra astrologjikë
  HISTORI GJUHE
  Kontakt për parashikime
AstroN
Cilës yllësie i përkisni

Zbuloni dhjetëditshin dhe yjësinë  tuaj sipas astro-mitologjisë

Grupe të caktuara yjesh që i ngjajnë një imazhi të caktuar formojnë atë që quhet yjesi (konstelacion). Dijetarët e lashtë dhe të mëvonshëm kanë emërtuar gjithsej 88 yjesi me emra mitologjik. Çdo shenjë zodiakale ndodhet përballë yjësive të caktuara. Rrethi zodiakal ka gjithsej 360 gradë, i ndarë me dhjetëditshe i bie të ndahet me 36 yjësi korresponduese. Zbuloni se në cilën yjesi keni lindur. Secila shenjë ndahet me nga tre dhjetëditsha, pra me nga tre yjesi.

Shenjat ndahen: 6 në mashkullore dhe 6 në femërore, pra duke nisur nga Dashi mashkullore, Demi femërore e kështu me radhë, një mashkullore e një femërore pa e prishur rregullin. Dhjetëditshat e parë të shenjave mashkullore shkojnë mirë me njëri-tjetrin, kurse ato femërorë me njëri-tjetrin, po kështu llogariten dhe dhjetëditshat e dytë e të tretë. Për shembull: Dhjetëditshi i parë i Dashit, që i korrespondon yjësisë së Trekëndësisht korrespondon me dhjetëditshin e parë të Binjakëve, Luanit, Peshores, Shigjetarit dhe Ujorit (pra shenjave mashkullore), e kështu me radhë.

ZONA E DASHIT
21 mars – 30 mars = Trekëndëshi
31 mars – 9 prill = Eridani
10 prill – 19 prill = Perseu

ZONA E DEMIT
20 prill – 29 prill = Lepuri
30 prill - 9 maj = Orioni
10 maj – 20 maj = Karrocieri

ZONA E BINJAKËVE
21 maj – 30 maj = Arusha e Vogël
31 maj – 10 qershor = Qeni i Madh
11 qershor -21 qershor = Arusha e Madhe

ZONA E GAFORRES
22 qershor – 1 korrik = Qeni i Vogël
2 korrik – 11 korrik = Hidra (Kuçedra)
12 korrik - 22 korrik = Anija e Argonautëve

ZONA E LUANIT
23 Korrik – 1 gusht = Kupa
2 gusht – 11 gusht = Centauri
12 gusht - 22 gusht = Korbi

ZONA E VIRGJËRESHËS
23 gusht – 1 shtator = Bariu i Lopëve
2 shtator – 11 shtator = Herkuli
12 shtator – 22 shtator = Kurova Veriore

ZONA E PESHORES
23 shtator – 2 tetor = Gjarpri
3 tetor – 12 tetor = Dragoi
13 tetor – 22 tetor = Ujku

ZONA E AKREPIT
23 tetor – 1 nëntor = Gjarpërmbajtësi
2 nëntor – 11 nëntor = Altari
12 nëntor – 21 nëntor = Kurora Jugore

ZONA E SHIGJETARIT
22 nëntor – 1 dhjetor = Lira (vegël muzikore)
2 dhjetor – 11 dhjetor = Shqiponja
12 dhjetor – 21 dhjetor = Shigjeta

ZONA E BRICJAPIT
22 dhjetor – 31 dhjetor = Mjellma
1 janar – 10 janar = Delfini
11 janar – 20 janar = Peshku Jugor

ZONA E UJORIT
21 Janar – 30 janar = Kali i vogël (mëzi)
31 janar – 9 shkurt = Pegasus (kali me flatra)
10 shkurt – 19 shkurt = Balena

ZONA E PESHQVE
20 shkurt – 29 shkurt = Kefeu
1 mars – 10 mars = Andromeda
11 mars – 20 mars = Kasiopea

 

Orioni - yllësia më e bukur dhe më e shndritshme në qiellin dimror


Add comment to this page:
Your Name:
Your Email address:
Your message:
 
  POZICIONI AKTUAL PLANETAR

HËNA SONTE:
 
Facebook 'Like' Button  
 
 
This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free