AstroN
 
ASTRO-MITOLOGJI
AstroN  
  Mirë se vini në ASTRO-MITOLOGJI
  Fakulteti i Studimeve Astrologjike
  Horoskopi në vargje
  Aforizma astrologjike
  ASTROLOGJIA
  HISTORIA E ASTROLOGJISË
  E ëma dhe e bija
  NDARJA E ZODIAKUT
  => Zodiakë të ndryshëm
  => Shenjat në Hemisferën Jugore
  => Aftësitë kriminale sipas shenjave
  => SOLSTICET = frymëmarrjet e Tokës
  12 SHENJAT ZODIAKALE
  HOROSKOPI
  HARTA QIELLORE E LINDJES
  ASHENDENTI – SHENJA NË NGRITJE
  Bukuria fizike
  SHTËPITË ZODIAKALE
  FAZAT E HËNËS
  Dielli në astrologji dhe astronomi
  NDIKIMI I PLANETËVE
  Efemeridet dhe Retrogradët
  ASPEKTET PLANETARE
  HOROSKOPI I VIΤIΤ 2020
  ASTRO-EROTIKA
  SINASTRIA
  VENUSI - AFRODITA
  Divorci dhe Tradhëtia
  TRANZITET PLANETARE
  REVOLUCIONI DIELLOR
  Mespikat
  ASTRO-MJEKËSIA
  Vdekja dhe aksidentet
  ASTROLOGJI TË TJERA
  ASTROLOGJIA INDIANE
  HOROSKOPI KINEZ
  ASTROLOGËT DHE KONTRIBUESIT
  Fjalor astrologjik
  KALENDARI
  Kalendari Pagan Helen
  DITËT E JAVËS
  Llogaritja e orës
  Festat pagane
  ASTRO-MITOLOGJI
  Apolloni - hyjnia e Diellit
  MITOLOGJIA GREKE
  ZEUSI - Mbreti i perëndive
  Mitologjia ilire
  Kokino - Observatori ilir
  Brigët dhe Frigjia
  PERËNDESHAT MITOLOGJIKE
  Kurorat me gjethe
  Trëndafili dhe lulet
  Ulliri në kulturën e lashtë greke
  Simbolizmi i kalit
  Simbolizmi i Dhisë së Egër
  Shqiponja dhe përkrenarja e Skëndërbeut
  Sirenat
  TEMPUJ DHE FALTORE
  Delfi - Orakulli më i famshëm
  Parimet Delfike
  Ishulli Rodos
  Orfeu
  KUPTIMI I EMRAVE
  KULTI I DIELLIT
  Dita e Verës - festa e Diellit
  Syri që sheh gjithçka
  ASTRO-TEOLOGJIA
  Fjala "Amen"
  Shpirti
  NUMEROLOGJIA
  METODA TË NDRYSHME PARASHIKIMI
  Orakulli kinez
  Leximi i dorës - Kiromancia
  Domethënia e lemzës dhe oreve fikse
  Zaret e dashurisë
  Domethënia e ngjyrave
  Tipi i mashkullit që ju pëlqen
  GJUMI DHE ËNDRRAT
  KARRIERA DHE PROFESIONI
  Vendet dhe Udhëtimet
  HISTORI ANTIKE
  Shkrimet e para
  Libra astrologjikë
  HISTORI GJUHE
  Më kontaktoni
  Fito para online
AstroN
Zodiakë të ndryshëm

Ndryshimi ndërmjet shenjave dhe yjesive

PSE DUHET TË JENË 12 DHE JO 13 SHENJA?

Para 2500 vjetësh pikat e ekuinokseve ndodheshin në yllësinë e Dashit dhe Peshores. Në kohën e sotme, ato janë zhvendosur në yllësinë e Peshqve dhe Virgjëreshës dhe ky proçes quhet “lëvizja e ekuinokseve”. Me këtë fakt astronomët duan të hedhin poshtë astrologjinë. Ajo çfarë ata nuk kuptojnë është ndryshimi midis një shënje dhe një yllësie.
Një shenjë thjesht përshkruan një pjesë specifike prej 30 grade në zodiak; yllësia është thjesht figura (imazhi) që krijojnë shumë yje bashkë në qiell. Shenjat janë emërtuar sipas yllësive që u qëndronin pranë. Edhe pse yjësitë mund të kenë lëvizur kjo nuk ka rëndësi për astrologjinë perendimore/tropikale sepse shenjat bazohen tek stinët. Pra, shenja e parë, Dashi, nis me stinën e parë Pranverën, pikërisht në ekuinoksin pranveror (21 mars), Peshorja në atë vjeshtor (23 shtator) kur dita dhe nata janë të balancuara, Gaforrja fillon në solsticin veror (22 qeshor), ndërsa Bricjapi nis në solsticin e Dimrit (22 dhjetor). Pra, aq sa lëvizin datat e fillimit të stinëve aq lëvizin dhe datat e shenjave.
Në fakt pranë rrethit zodiakal shtrihen 13 yllësi: e 13-ta quhet Ofiukus (gjarpërmbajtësi), por kjo nuk ka lidhje me astrologjinë perëndimore, pasi astrologët e lashtë morën emrat e 12 yllësive të tjera për të emërtuar shënjat e zodiakut. Qielli është i ndarë në 12 pjesë të barabarta prej 30 gradësh dhe po të ishin 13 shënja siç pretendojnë disa të mbiquajtur “astrologë”, atëherë të gjithë rregullat e astrologjisë së vërtetë do të prisheshin.
Dielli, Hëna dhe planetet gjatë rrugës së tyre në Ekliptikë përshkojnë vetëm 12 shënja. Në qiell ka plot yllësi të tjera si: Orioni, Arusha e Madhe, Sirius, Shqiponja, Gjarpri, Qeni, etj. por neve na interesojnë vetëm 12, nga të cilat kanë marrë emrat shënjat zodiakale.

ZODIAKU TROPIKAL
Dashi = 21 mars - 19 prill
Demi = 20 prill- 21 maj
Binjakët = 22 maj- 22 qershor
Gaforrja =23 qershor –22 korrik
Luani = 23 korrik- 22 gusht
Virgjëresha =23 gusht-22 shtator
Peshorja =23 shtator -22 tetor
Akrepi =23 tetor- 22 nëntor
Shigjetari= 22 nëntor -21 dhjetor
Bricjapi =22 dhjetor – 20 janar
Ujori =21 janar- 18 shkurt
Peshqit = 19 shkurt- 20 mars

ZODIAKU SIDERAL
Dashi = 15 prill – 15 maj
Demi =16 maj – 15 qershor
Binjakët = 16 qershor – 15 korrik
Gaforrja = 16 korrik – 15 gusht
Luani =16 gusht- 15 shtator
Virgjëresha = 16 shtator – 15 tetor
Peshorja =  16 tetor – 15 nëntor
Akrepi = 16 nëntor- 15 dhjetor
Shigjetari = 16 dhjetor- 14 janar
Bricjapi = 15 janar -14 shkurt
Ujori = 15 shkurt -14 mars
Peshqit =15 mars- 14 prill

ZODIAKU ASTRONOMIK (13 shenja)
Dashi =18 prill- 13 maj
Demi = 14 maj – 19 qershor
Binjakët =20 qershor – 20 korrik
Gaforrja =21 korrik – 19 gusht
Luani = 20 gusht- 15 shtator
Virgjëresha =16 shtator- 30 tetor
Peshorja = 31 tetor- 22 nëntor
Akrepi = 23 nëntor- 29 nëntor
Ofiukus (Gjarpërmbajtësi) =30 nëntor- 17 dhjetor
Shigjetari = 18 dhjetor- 17 janar
Bricjapi = 18 janar- 15 shkurt
Ujori = 16 shkurt – 11 mars
Peshqit = 12 mars- 17 prill

 

 Niko www.youtube.com/watch


Add comment to this page:
Your Name:
Your Email address:
Your message:
 
  POZICIONI AKTUAL PLANETAR

HËNA SONTE:
 
Facebook 'Like' Button  
   
Advertisement  
   
=> Do you also want a homepage for free? Then click here! <=