AstroN
 
ASTRO-MITOLOGJI
AstroN  
  Mirë se vini në ASTRO-MITOLOGJI
  Fakulteti i Studimeve Astrologjike
  Horoskopi në vargje
  Aforizma astrologjike
  ASTROLOGJIA
  HISTORIA E ASTROLOGJISË
  E ëma dhe e bija
  NDARJA E ZODIAKUT
  12 SHENJAT ZODIAKALE
  HOROSKOPI
  HARTA QIELLORE E LINDJES
  ASHENDENTI – SHENJA NË NGRITJE
  Bukuria fizike
  SHTËPITË ZODIAKALE
  FAZAT E HËNËS
  Dielli në astrologji dhe astronomi
  NDIKIMI I PLANETËVE
  => Vlerësimi Planetar
  => Pozicionet planetare
  => Planetet lidhur me kafshët
  => Perihelioni dhe aphelioni
  Efemeridet dhe Retrogradët
  ASPEKTET PLANETARE
  HOROSKOPI I VIΤIΤ 2020
  ASTRO-EROTIKA
  SINASTRIA
  VENUSI - AFRODITA
  Divorci dhe Tradhëtia
  TRANZITET PLANETARE
  REVOLUCIONI DIELLOR
  Mespikat
  ASTRO-MJEKËSIA
  Vdekja dhe aksidentet
  ASTROLOGJI TË TJERA
  ASTROLOGJIA INDIANE
  HOROSKOPI KINEZ
  ASTROLOGËT DHE KONTRIBUESIT
  Fjalor astrologjik
  KALENDARI
  Kalendari Pagan Helen
  DITËT E JAVËS
  Llogaritja e orës
  Festat pagane
  ASTRO-MITOLOGJI
  Apolloni - hyjnia e Diellit
  MITOLOGJIA GREKE
  ZEUSI - Mbreti i perëndive
  Mitologjia ilire
  Kokino - Observatori ilir
  Brigët dhe Frigjia
  PERËNDESHAT MITOLOGJIKE
  Kurorat me gjethe
  Trëndafili dhe lulet
  Ulliri në kulturën e lashtë greke
  Simbolizmi i kalit
  Simbolizmi i Dhisë së Egër
  Shqiponja dhe përkrenarja e Skëndërbeut
  Sirenat
  TEMPUJ DHE FALTORE
  Delfi - Orakulli më i famshëm
  Parimet Delfike
  Ishulli Rodos
  Orfeu
  KUPTIMI I EMRAVE
  KULTI I DIELLIT
  Dita e Verës - festa e Diellit
  Syri që sheh gjithçka
  ASTRO-TEOLOGJIA
  Fjala "Amen"
  Shpirti
  NUMEROLOGJIA
  METODA TË NDRYSHME PARASHIKIMI
  Orakulli kinez
  Leximi i dorës - Kiromancia
  Domethënia e lemzës dhe oreve fikse
  Zaret e dashurisë
  Domethënia e ngjyrave
  Tipi i mashkullit që ju pëlqen
  GJUMI DHE ËNDRRAT
  KARRIERA DHE PROFESIONI
  Vendet dhe Udhëtimet
  HISTORI ANTIKE
  Shkrimet e para
  Libra astrologjikë
  HISTORI GJUHE
  Më kontaktoni
  Fito para online
AstroN
Vlerësimi Planetar

Marrëdhënia e planetëve me shenjat


Çdo planet “sundon” një shënjë të caktuar, vetëm Venusi me Merkurin nga dy. Përpara se të zbuloheshin tre planetët modernë (Urani, Neptuni dhe Plutoni) edhe Jupiteri, Saturni dhe Marsi sundonin nga dy shenja. Fjala “sundon” do të thotë se identifikohet me karakteristikat e asaj shënje/ ndodhet në shtepinë e tij.

Fjala “në ngritje” është kur ndikon më fuqishëm (apo pozitivisht), ndërsa “në rënie” dhe “në mërgim” tregon për planetet kur ushtrojnë më pak ndikimin e tyre, ose që e ushtrojnë atë për keq (ndikim shkatërrues). Në astrologjinë moderne Urani sundon Ujorin, Neptuni Peshqit, dhe Plutoni Akrepin.

Planetet jane si aktoret ne skene dhe veshin kostumet te cilat perfaqesohen nga shenjat. Zodiaku ndoshta u shpik si nje menyre per te matur levizjen e planeteve.

Planeti

shenja që sundon

në Ngritje

në Rënie

në Mërgim

Dielli

Luani

Dashi

Peshorja

Ujori

Hëna

Gaforrja

Demi

Akrepi

Bricjapi

Merkuri

Binjakët,
Virgjëresha

Virgjëresha

Peshqit

Shigjetari, Peshqit

Venusi

Demi Peshorja

Peshqit

Virgjëresha

Akrepi, Dashi

Marsi

Dashi, Akrepi

Bricjapi

Gaforrja

Peshorja, Demi

Jupiteri

Shigjetari, Peshqit

Gaforrja

Bricjapi

Binjakët, Virgjëresha

Saturni

Bricjapi, Ujori

Peshorja

Dashi

Gaforrja, Luani

Urani

Ujori

Akrepi

Demi

Luani

Neptuni

Peshqit

Luani (Gaforrja)

Ujori (Bricjapi)

Virgjëresha

Plutoni

Akrepi

Dashi (Peshqit)

Peshorja (virgjëresha)

Demi

efekti:

i fuqishëm

i fuqishëm

i dobët

i dobët


Rëndësitë dhe dobësitë aksidentale:

 Tabelat shqyrtuese të forcës dhe dobësisë për secilin planet, nga William Lilly, ekspert i astrologjisë horare.

RËNDËSITË DHE DOBËSITË THEMELORE

Rëndësitë themelore

vlera

Dobësitë themelore

vlera

Në shenjën e vet ose në shenja të ndërsjellta

+ 5

Në mërgim

-5

Në ngritje ose në shenja të ndërsjellta në ngritje

+ 4

Në rënie

-4

Në trefishësi (triplicity)

+ 3

Peregrine (që nuk bën pjesë as tek pesha  as te dobësitë, ). Nuk bën pjesë as  si sundues, as ngritje, rënie etj.

-5

Planet në ndarjen terms

+ 2

Në gjysëmdhjetëditshin përkatës (in face)

+ 1

Tabela e rëndësive dhe dobësive sipas Ptolemeut

www.skyscript.co.uk/essential_dignities.html

 


Cili planet dominon jetën tuaj?

Sundues quhet planeti që udhëheq shenjën ashendent. Një sundues i dytë është ai që drejton shenjën diellore.

Ja cilët janë sunduesit e shenjave:

Dashi – sundohet nga Marsi

Demi dhe Peshorja  - sundohen nga Venusi

Binjakët dhe Virgjëresha sundohen nga Merkuri

Gaforrja sundohet nga Hëna

Luani sundohet nga Dielli

Akrepi sundohet nga Plutoni (edhe nga Marsi)

Shigjetari sundohet nga Jupiteri

Bricjapi sundohet nga Saturni

Ujori sundohet nga Urani (dhe nga Saturni)

Peshqit sundohen nga Neptuni (dhe nga Jupiteri)

 

Planetet si dominues

    DIELLI – karakter pasionant, idealist, natyrë fisnike dhe krenare dhe shpesh me sedër, me ego të zhvilluar, person që rrezaton lehtë dhe që pëlqen të vlerësohet.

   HËNA – personalitet më shumë ëndërrimtar, i ëmbël dhe pajtues, paksa i paqëndrueshëm, i ndikueshëm, pasiv ose tepër i nënshtruar. Ka nevojë për siguri emocionale dhe siguri në shtëpi.

   MERKURI – nevojë për të komunikuar, të shkëmbejë idetë me të tjerët. Natyrë e shkathët dhe e lëvizshme. Aftësi për t’u përshtatur. Ka dëshirë të mësojë sa më shumë, por është i shpërndarë.

  VENUSI – natyrë e shoqërueshme, e dashur, paqësore, emotive, që pëlqen kënaqësitë dhe gjërat e mira të jetës. Dashuria luan një rol primar për këtë person. Ndjen një nevojë të domosdoshme për të dashuruar dhe për t’u dashuruar nga të tjerët. Ka bukuri të rrallë.

  MARSI- Karakter i eger, natyrë impulsive, guximtare. Zemërohet lehtë dhe kërkon t’i bëjë gjërat sa më shpejt. Energji e madhe, forcë fizike, rezistecë. I pavarur, i pëlqen të marrë iniciativa të rrezkshme.

  JUPITERI – karakter i shoqërueshëm, zemër hapur, që vlerëson rehatinë dhe mishin e mirë ose tërhiqet nga çështjet filozofike dhe ka nevojë të përmirësohet vazhdimisht. Nga ana negative personi ka prirje për ta tepruar, ekzagjeruar dhe mbivlerëson aftësitë e veta.

  SATURNI – karakter i matur, i pjekur, me një prirje për të qenë pesimist ose me mungesë besimi tek vetja. I pëlqen disiplina dhe kufizimet. Tregohet i duruar, i përpikët, këmbëngulës dhe i fshehtë.

 URANI – karakter origjinal, i pazakonshëm, madje eksentrik dhe i paparashikueshëm. Tërhiqet pas risive (gjërave të reja) dhe nga gjithçka që del nga normat. Natyrë e pavarur që e merr për keq kur i themi se si të sillet. Ka nevojë për ndryshim.

 NEPTUNI – Ndjeshmëri e fortë dhe mirëkuptim. Ky person e “ndjen” lehtë atmosferën dhe depërton brenda saj. Frymëzimi i tij dhe sensi i tij i mëshirës (dhembshurisë) janë zhvilluar, por ka prirje t’i shmanget realitetit.

 PLUTONI – natyrë magnetike (tërheqëse), sekrete, që kërkon t’u hyjë thellë gjërave (të shkojë në fund të gjërave), përtej mundësive. Ka dëshirë për transformimin, dëshirë për t’u shndërruar dhe shpesh ka etje për pushtet dhe për të sunduar të tjerët.

Për shembull nëse keni si ashendent shenjen e Gaforres, ateherë sunduesi juaj eshte Hena. Dhe nëse Hena, për shembull,  është vendosur te Virgjeresha në harten e lindjes, kjo do të thotë se Hëna (sunduese e shtepisë se parë/Ashendentit) ndodhet në shtepinë e tretë. Shtëpia e parë është Gaforrja, e dyta luani, e treta Virgjëresha e kështu me radhë.

Comments on this page:
Comment posted by Rovena( Rovenandreca2018gmail.com ), 12/22/2019 at 11:58pm (UTC):
UjoriAdd comment to this page:
Your Name:
Your Email address:
Your message:
 
  POZICIONI AKTUAL PLANETAR

HËNA SONTE:
 
Facebook 'Like' Button  
   
Advertisement  
   
=> Do you also want a homepage for free? Then click here! <=