AstroN
 
ASTRO-MITOLOGJI
AstroN  
  Mirë se vini në ASTRO-MITOLOGJI
  Fakulteti i Studimeve Astrologjike
  Horoskopi në vargje
  Aforizma astrologjike
  ASTROLOGJIA
  HISTORIA E ASTROLOGJISË
  E ëma dhe e bija
  NDARJA E ZODIAKUT
  12 SHENJAT ZODIAKALE
  HOROSKOPI
  HARTA QIELLORE E LINDJES
  ASHENDENTI – SHENJA NË NGRITJE
  Bukuria fizike
  SHTËPITË ZODIAKALE
  FAZAT E HËNËS
  Dielli në astrologji dhe astronomi
  NDIKIMI I PLANETËVE
  Efemeridet dhe Retrogradët
  ASPEKTET PLANETARE
  HOROSKOPI I VIΤIΤ 2020
  ASTRO-EROTIKA
  SINASTRIA
  VENUSI - AFRODITA
  Divorci dhe Tradhëtia
  TRANZITET PLANETARE
  REVOLUCIONI DIELLOR
  Mespikat
  ASTRO-MJEKËSIA
  Vdekja dhe aksidentet
  ASTROLOGJI TË TJERA
  ASTROLOGJIA INDIANE
  HOROSKOPI KINEZ
  ASTROLOGËT DHE KONTRIBUESIT
  Fjalor astrologjik
  KALENDARI
  Kalendari Pagan Helen
  DITËT E JAVËS
  Llogaritja e orës
  Festat pagane
  ASTRO-MITOLOGJI
  Apolloni - hyjnia e Diellit
  MITOLOGJIA GREKE
  ZEUSI - Mbreti i perëndive
  => Fëmijët e Zeusit
  => Shpella e Zeusit dhe Amalthea
  => Shqiponja - simbol i Zeusit
  => Kuptimi i emrit Zeus
  => Odini - ekuivalent i Zeusit
  Mitologjia ilire
  Kokino - Observatori ilir
  Brigët dhe Frigjia
  PERËNDESHAT MITOLOGJIKE
  Kurorat me gjethe
  Trëndafili dhe lulet
  Ulliri në kulturën e lashtë greke
  Simbolizmi i kalit
  Simbolizmi i Dhisë së Egër
  Shqiponja dhe përkrenarja e Skëndërbeut
  Sirenat
  TEMPUJ DHE FALTORE
  Delfi - Orakulli më i famshëm
  Parimet Delfike
  Ishulli Rodos
  Orfeu
  KUPTIMI I EMRAVE
  KULTI I DIELLIT
  Dita e Verës - festa e Diellit
  Syri që sheh gjithçka
  ASTRO-TEOLOGJIA
  Fjala "Amen"
  Shpirti
  NUMEROLOGJIA
  METODA TË NDRYSHME PARASHIKIMI
  Orakulli kinez
  Leximi i dorës - Kiromancia
  Domethënia e lemzës dhe oreve fikse
  Zaret e dashurisë
  Domethënia e ngjyrave
  Tipi i mashkullit që ju pëlqen
  GJUMI DHE ËNDRRAT
  KARRIERA DHE PROFESIONI
  Vendet dhe Udhëtimet
  HISTORI ANTIKE
  Shkrimet e para
  Libra astrologjikë
  HISTORI GJUHE
  Më kontaktoni
  Fito para online
AstroN
Shpella e Zeusit dhe Amalthea

Shpella e Zeusit 

Mali Ida ne Krete eshte maja me e larte e ishullit, i perkushtuar perendeshes Rea, nenes se Zeusit, dhe aty ndodhet shpella legjendare ne te cilen u fsheh Zeusi kur ishte foshnje, per te mos e ngrene i ati, Kronusi.

Sipas legjendes Kronusi ishte mesuar te gelltiste femijet e tij sa here qe bashkeshortja e tij i lindte ata. Por Rea e fshehu Zeusin pikerisht ne kete shpelle, ku thuhej se nje dhi e quajtur Amalthea e ushqeu ate me qumesht per t’u rritur. Me vone ai u rrit dhe shfronesoi te atin duke u bere keshtu mbret i perendive te Olimpit.

Ne mitologjine greke koha simbolizohej nga Kronos (edhe sot kohes greket i thone krono). Sipas legjendes Kronosi gelltiste femijet e tij. Ne te vertete kjo ka kuptimin qe koha nje dite i gelltit te gjithe.

Zeusi ishte bir i Kronosit i cili per fat shpetoi pa e gelltitur i ati. Zeusi njihej si ati qiellor (ishte zot i qiellit dhe rrufese). Ai u be mbret i perendive, me i madhi nga te gjithe. Nga ai linden shume perendi. Ne te vertete Zeusi eshte sot qielli, dhe nga qielli lindin shume trupa qiellore nder te cilet eshte dhe Dielli yne, i perfaqesuar nga Apolloni (zot i drites dhe bir i Zeusit, atit qiellor). Me vone Apolloni u shderrua ne Krisht dhe njihet si bir i Zotit (atit qiellor). Duket qarte ne frazat biblike qe ai eshte Dielli, qe kur thote "Une jam drita, e verteta".

Ne origjinen e hershme Zeus vjen nga fjala indoeuropiane Dzeus, prandaj latinet e quajten Deus (dhe e barazvleresonin me Jupiterin). Greket e sotem Zeusit i thone Dias, e ngjashme me fjalen latine Dios, Dio (zot, perendi).


Amalthea – hyjnesha e Butrintit

Amaltea ishte një nimfë ose një hyjneshë e paraqitur shpesh me pamjen e dhisë në mitologjinë greke. Koka e saj, e njohur si Hyjnesha (Dea) e Butrintit, është gjetur në gërmadhat e Butrintit (Sarandë) në vitin 1928 nga një arkeolog italian dhe i përket shekullit 4 pr.e.s. Dëshmohet se objekti, me vlera të rralla kulturore dhe historike, u grabit dhe u dërgua në Itali, i ligjëruar nga mbreti, Ahmet Zog, si dhuratë. U rikthye në vendin tonë nga qeveria italiane në vitin 1981 dhe sot ndodhet në Muzeun Kombëtar të Tiranës.
Sipas mitologjisë Amalthea ishte nimfa e cila kujdesej për dhinë që ushqente Zeusin kur ishte foshnje, ndërsa për të tjerë ishte drejtpërdrejt dhia që i jepte gji Zeusit fëmijë në malin Ida në Kretë. Zeusin e kishte dërguar atje e ëma Rea për ta fshehur nga i ati Kronosi i cili hante fëmijët e tij. Pasi u bë mbret i perëndive, Zeusi, për ta falenderuar Amalthean, u dha fuqi brirëve të saj: mbajtësi i tyre mund të arrinte çdo gjë që dëshironte. Nga kjo rrjedh dhe legjenda e bririt të bollëkut (latinisht: cornucopia), i thënë ndryshe dhe si briri i Amaltheas. Italianët, duke e quajtur Skënderbeun mbret edhe të Epirit, i dhuruan atij përkrenaren me brirët e dhisë Amalthea si simbol të suksesit dhe njëkohësisht si kujtim të kultit në Epir.
Me vdekjen e saj Zeusi e vendosi dhinë Amalthea në qiell ndër yje, sëbashku me dy kecat e saj (në astronomi ajo bën pjesë ndër yjësitë); i këshilluar nga Themisa (gruaja e parë) Zeusi mori lëkurën e saj, dhe e përdori si koracë (mburojë), gjatë luftës me babain Kronos. Kjo veshje njihet si Aegis (mburojë). Me sa duket, ky kult ishte shumë i dëgjuar në Butrint.
Nga gërmimët arkeologjike ka dalë një shtresë ndërtimesh, të periudhave të ndryshme, një pjesë e të cilave gjendet nën ujrat e liqenit të Butrintit.
Dhomat e vilës ishin zbukuruar hijshëm me pllaka mermeri të çmuar, që vinin ndoshta nga Afrika largët, fiksuar në mur me elementë të veçantë mbajtjeje, më pas të zhvendosura për të veshur, ndoshta, kishat bizantine me to.
Në anën jugore të kompleksit të madh rezidencial, pranë mbetjeve të dukshme aktuale, janë gjetur gjurmë të një kompleksi banjosh termike. Ndërtesat aktualisht të dukshme dalin nga një periudhë e mëvonshme se ajo e Ciceronit, dhe mendohet të jetë braktisur rreth fundit të shekullit V të erës sonë.


Add comment to this page:
Your Name:
Your Email address:
Your message:
 
  POZICIONI AKTUAL PLANETAR

HËNA SONTE:
 
Facebook 'Like' Button  
   
Advertisement  
   
=> Do you also want a homepage for free? Then click here! <=