AstroN
 
ASTRO-MITOLOGJI
AstroN  
  Mirë se vini në ASTRO-MITOLOGJI
  Fakulteti i Studimeve Astrologjike
  Horoskopi në vargje
  Aforizma astrologjike
  ASTROLOGJIA
  HISTORIA E ASTROLOGJISË
  E ëma dhe e bija
  NDARJA E ZODIAKUT
  12 SHENJAT ZODIAKALE
  HOROSKOPI
  Parashikimi i vitit 2021
  HARTA QIELLORE E LINDJES
  ASHENDENTI – SHENJA NË NGRITJE
  Bukuria fizike
  SHTËPITË ZODIAKALE
  FAZAT E HËNËS
  Dielli në astrologji dhe astronomi
  NDIKIMI I PLANETËVE
  Efemeridet dhe Retrogradët 2021
  ASPEKTET PLANETARE
  ASTRO-EROTIKA
  SINASTRIA
  VENUSI - AFRODITA
  Divorci dhe Tradhëtia
  TRANZITET PLANETARE
  REVOLUCIONI DIELLOR
  Mespikat
  ASTRO-MJEKËSIA
  Vdekja dhe aksidentet
  ASTROLOGJI TË TJERA
  ASTROLOGJIA INDIANE
  HOROSKOPI KINEZ
  ASTROLOGËT DHE KONTRIBUESIT
  => PTOLEMEU - babai i astrologjisë perëndimore
  => Parashikuesit më të mëdhenj të botës
  => Gjon Gazulli (astonomi shqiptar)
  => Shkencëtarët kundër shkrimeve të shenjta
  => Hypatia
  Fjalor astrologjik
  KALENDARI
  Kalendari Pagan Helen
  DITËT E JAVËS
  Llogaritja e orës
  Festat pagane
  ASTRO-MITOLOGJI
  Apolloni - hyjnia e Diellit
  MITOLOGJIA GREKE
  ZEUSI - Mbreti i perëndive
  Mitologjia ilire
  Kokino - Observatori ilir
  Brigët dhe Frigjia
  PERËNDESHAT MITOLOGJIKE
  Kurorat me gjethe
  Trëndafili dhe lulet
  Ulliri në kulturën e lashtë greke
  Simbolizmi i kalit
  Simbolizmi i Dhisë së Egër
  Shqiponja dhe përkrenarja e Skëndërbeut
  TEMPUJ DHE FALTORE
  Delfi - Orakulli më i famshëm
  Parimet Delfike
  Ishulli Rodos
  Orfeu
  KUPTIMI I EMRAVE
  KULTI I DIELLIT
  Dita e Verës - festa e Diellit
  Syri që sheh gjithçka
  ASTRO-TEOLOGJIA
  Fjala "Amen"
  Shpirti
  NUMEROLOGJIA
  METODA TË NDRYSHME PARASHIKIMI
  Orakulli kinez
  Leximi i dorës - Kiromancia
  Domethënia e lemzës dhe oreve fikse
  Zaret e dashurisë
  Domethënia e ngjyrave
  Tipi i mashkullit që ju pëlqen
  GJUMI DHE ËNDRRAT
  KARRIERA DHE PROFESIONI
  Vendet dhe Udhëtimet
  HISTORI ANTIKE
  Shkrimet e para
  Libra astrologjikë
  HISTORI GJUHE
  Kontakt për parashikime
AstroN
Hypatia
HYPATIA – Astronomja dhe filozofja e parë femër

Hypatia (lindur rreth viteve 350-370, vdekur në vitin 415 e.s) ishte një filozofe heleniste neoplatoniste, astronome, astrologe, politeiste dhe matematikane, e cila jetonte në Aleksandri, Egjipt, atëherë pjesë e Perandorisë Romake. Ajo ishte një mendimtare e shquar e shkollës neoplatonike në Aleksandri, ku jepte mësim filozofinë dhe astronominë. Ajo konsiderohet si matematikanja e parë femër, jeta e së cilës është regjistruar mjaft mirë. Hypatia ishte e njohur në jetën e saj si një mësuese e madhe dhe një këshilltare e mençur. Në mars të vitit 415 të e.s, një turmë të krishterësh nën udhëheqjen e një lektori të quajtur Pietro, sulmuan karrocën e Hypatisë ndërsa ajo po udhëtonte për në shtëpi. Ata e tërhoqën atë zvarrë në një ndërtesë të njohur si Kaisarion, një ish tempull pagan dhe qendër e kultit perandorak romak në Aleksandri që ishte konvertuar në një kishë të krishterë. Atje, turma e zhveshi Hypatinë lakuriq dhe e vrau atë me copa gurësh e tjegullash.

Me 8 mars, në Ditën Ndërkombëtare të Grave dhe Vajzave, bota përkujton edhe Hypatinë, gruan që u vra brutalisht nga fanatikët e krishterë.

filmi i saj: https://www.filma24.cc/agora-2009/

Comments on this page:
Comment posted by <a href="https://filma24.is/">filma24</a>( eraldhoxhagmiskk.com ), 03/25/2020 at 11:33am (UTC):
super fareAdd comment to this page:
Your Name:
Your Email address:
Your message:
 
  POZICIONI AKTUAL PLANETAR

HËNA SONTE:
 
Facebook 'Like' Button  
 
 
This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free