AstroN
 
ASTRO-MITOLOGJI
AstroN  
  Mirë se vini në ASTRO-MITOLOGJI
  Fakulteti i Studimeve Astrologjike
  Horoskopi në vargje
  Aforizma astrologjike
  ASTROLOGJIA
  HISTORIA E ASTROLOGJISË
  E ëma dhe e bija
  NDARJA E ZODIAKUT
  12 SHENJAT ZODIAKALE
  HOROSKOPI
  Parashikimi i vitit 2023
  HARTA QIELLORE E LINDJES
  ASHENDENTI – SHENJA NË NGRITJE
  Bukuria fizike
  SHTËPITË ZODIAKALE
  FAZAT E HËNËS
  Dielli në astrologji dhe astronomi
  NDIKIMI I PLANETËVE
  Efemeridet dhe Retrogradët 2023
  ASPEKTET PLANETARE
  ASTRO-EROTIKA
  SINASTRIA
  VENUSI - AFRODITA
  Divorci dhe Tradhëtia
  TRANZITET PLANETARE
  REVOLUCIONI DIELLOR
  Mespikat
  ASTRO-MJEKËSIA
  => Rënia e flokëve
  => Shëndoshja dhe dobësimi
  => Astro-mjekësia bimore
  => Si të përzgjedhim seksin e fëmijës?
  => Shërimi yjor
  Vdekja dhe aksidentet
  ASTROLOGJI TË TJERA
  ASTROLOGJIA INDIANE
  HOROSKOPI KINEZ
  ASTROLOGËT DHE KONTRIBUESIT
  Fjalor astrologjik
  KALENDARI
  Kalendari Pagan Helen
  DITËT E JAVËS
  Llogaritja e orës
  Festat pagane
  ASTRO-MITOLOGJI
  Apolloni - hyjnia e Diellit
  MITOLOGJIA GREKE
  ZEUSI - Mbreti i perëndive
  Mitologjia ilire
  Kokino - Observatori ilir
  Brigët dhe Frigjia
  PERËNDESHAT MITOLOGJIKE
  Kurorat me gjethe
  Trëndafili dhe lulet
  Ulliri në kulturën e lashtë greke
  Simbolizmi i kalit
  Simbolizmi i Dhisë së Egër
  Shqiponja dhe përkrenarja e Skëndërbeut
  TEMPUJ DHE FALTORE
  Delfi - Orakulli më i famshëm
  Parimet Delfike
  Ishulli Rodos
  Orfeu
  KUPTIMI I EMRAVE
  Kuptimi i fjalës grek, helen dhe barbar
  KULTI I DIELLIT
  Dita e Verës - festa e Diellit
  Syri që sheh gjithçka
  ASTRO-TEOLOGJIA
  Fjala "Amen"
  Shpirti
  NUMEROLOGJIA
  METODA TË NDRYSHME PARASHIKIMI
  Orakulli kinez
  Leximi i dorës - Kiromancia
  Domethënia e lemzës dhe oreve fikse
  Zaret e dashurisë
  Domethënia e ngjyrave
  GJUMI DHE ËNDRRAT
  KARRIERA DHE PROFESIONI
  Vendet dhe Udhëtimet
  HISTORI ANTIKE
  Libra astrologjik
  HISTORI GJUHE
AstroN
Rënia e flokëve

Pse na bien flokët?


Rënia e flokëve, thinjat apo rrudhat (domethënë përshpejtimi i mplakjes) shkaktohet kryesisht nga Saturni përkrah apo kundër Ashendentit. Në astrologji ashendenti përfaqëson vetveten, kokën (në analogji me Dashin), dhe pamjen fizike, kryesisht ndryshimet në trupin tonë . Saturni nga anatomia sundon lëkurën, flokët dhe kockat si dhe pleqërinë. Pra, kur ai kontakton negativisht me ashendentin dihet rezultati. Nëse aspektet midis Saturnit dhe ashendentit apo Diellit gjenden edhe në hartën e lindjes së dikujt kjo tregon se njeriu plaket para kohe, dhe në moshën e fëmijërisë ai duket më i madh dhe më serioz se moshatarët e tij. Gjithashtu Saturni i vendosur në shtëpinë e parë të lindjes sjell shqetësime të gjata në lidhje me këtë temë.. Nuk kemi dyshim se rënia e flokëve është dhe gjenetike, por Saturni e përshpejton dhe e nxit më shumë atë
. (N.H)

 

Shenjat dhe 12 çiftet e nervit kafkor (të trurit)

ÇIFTET- SHENJAT- NERVET
Çifti i parë = Dashi = Nervi nuhatës (olfaktik)
Çifti i dytë = Demi = Nervi optik
Çifti i tretë = Binjakët= Nervi lëvizës okular i përbashkët, i zakonshëm.

Çifti i katërt = Gaforrja= Nervi patetik< !
Çifti i pestë = Luani = Nervi trinjak
Çifti i pestë = Virgjëresha = Nervi lëvizës okular i jashtëm
Çifti i shtatë = Peshorja = Nervi fytyror (ballor)
Çifti i tetë = Akrepi = Nervi dëgjimor (Marsi)
Çifti i nëntë = Shigjetari = Nervi gjuhësor (i glorofaringut)
Çifti i dhjetë = Bricjapi = Nervi pneumogastrik
Çifti i 11-të = Ujori = Nervi celebral (i trurit) nervi kurrizor spinal
Çifti i 12-të = Peshqit = Nervi hipoglosor (i muskujve të gjuhës).

Gishtat përbëjnë bashkësinë e Shenjave të Zodiakut

Falanga e tretë- Dashi , Bricjapi, Gaforrja, Peshorja.
Falanga e dytë- Demi , Ujori , Luani , Akrepi.
Falanga e parë- Binjakët, Peshqit, Virgjëresha , Shigjetari.

Gishti tregues : Dashi, Demi, Binjakët
Gishti i mesit : Bricjapi, Ujori, Peshqit
Gishti i unazës : Gaforrja , Luani, Virgjeresha
Gishti i vogël: Peshorja, Akrepi, Shigjetari

 
  POZICIONI AKTUAL PLANETAR

HËNA SONTE:
 
Facebook 'Like' Button  
 
 
This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free