AstroN
 
ASTRO-MITOLOGJI
AstroN  
  Mirë se vini në ASTRO-MITOLOGJI
  Fakulteti i Studimeve Astrologjike
  Horoskopi në vargje
  Aforizma astrologjike
  ASTROLOGJIA
  HISTORIA E ASTROLOGJISË
  E ëma dhe e bija
  NDARJA E ZODIAKUT
  12 SHENJAT ZODIAKALE
  HOROSKOPI
  HARTA QIELLORE E LINDJES
  ASHENDENTI – SHENJA NË NGRITJE
  Bukuria fizike
  SHTËPITË ZODIAKALE
  FAZAT E HËNËS
  Dielli në astrologji dhe astronomi
  NDIKIMI I PLANETËVE
  Efemeridet dhe Retrogradët
  ASPEKTET PLANETARE
  HOROSKOPI I VIΤIΤ 2020
  ASTRO-EROTIKA
  SINASTRIA
  VENUSI - AFRODITA
  Divorci dhe Tradhëtia
  TRANZITET PLANETARE
  REVOLUCIONI DIELLOR
  Mespikat
  ASTRO-MJEKËSIA
  Vdekja dhe aksidentet
  ASTROLOGJI TË TJERA
  ASTROLOGJIA INDIANE
  HOROSKOPI KINEZ
  ASTROLOGËT DHE KONTRIBUESIT
  Fjalor astrologjik
  KALENDARI
  Kalendari Pagan Helen
  DITËT E JAVËS
  Llogaritja e orës
  Festat pagane
  ASTRO-MITOLOGJI
  Apolloni - hyjnia e Diellit
  MITOLOGJIA GREKE
  ZEUSI - Mbreti i perëndive
  Mitologjia ilire
  Kokino - Observatori ilir
  Brigët dhe Frigjia
  PERËNDESHAT MITOLOGJIKE
  => Pandora
  => Perëndesha Athinë
  => Perëndesha Nike
  => Medusa
  => Sibela
  => Perëndesha Roma
  => Nëna Tokë (Mëmëdheu)
  Kurorat me gjethe
  Trëndafili dhe lulet
  Ulliri në kulturën e lashtë greke
  Simbolizmi i kalit
  Simbolizmi i Dhisë së Egër
  Shqiponja dhe përkrenarja e Skëndërbeut
  Sirenat
  TEMPUJ DHE FALTORE
  Delfi - Orakulli më i famshëm
  Parimet Delfike
  Ishulli Rodos
  Orfeu
  KUPTIMI I EMRAVE
  KULTI I DIELLIT
  Dita e Verës - festa e Diellit
  Syri që sheh gjithçka
  ASTRO-TEOLOGJIA
  Fjala "Amen"
  Shpirti
  NUMEROLOGJIA
  METODA TË NDRYSHME PARASHIKIMI
  Orakulli kinez
  Leximi i dorës - Kiromancia
  Domethënia e lemzës dhe oreve fikse
  Zaret e dashurisë
  Domethënia e ngjyrave
  Tipi i mashkullit që ju pëlqen
  GJUMI DHE ËNDRRAT
  KARRIERA DHE PROFESIONI
  Vendet dhe Udhëtimet
  HISTORI ANTIKE
  Shkrimet e para
  Libra astrologjikë
  HISTORI GJUHE
  Më kontaktoni
  Fito para online
AstroN
Perëndesha Athinë

ATHINA QE LINDI NGA KOKA E ZEUSIT

Megjithese Athina (qe ne versionin latin njihet si Athena) shfaqet para Zeusit ne Knosos (vend arkeologjik ne Krete) – Ne panteonin klasik te Olimpit, Athina, u rirregullua si bija e preferuar e Zeusit, e cila pararaqitet me perkrenare ne koke dhe e armatosur. Historia e saj ka disa versione: Me i perhapuri tregon qe Zeusi fjeti me Metisen, perendeshen e dinakerise dhe mençurise, por ai menjehere iu tremb pasojave te kesaj. Ishte parashikuar me pare qe Metisa do te lindte femije qe do te beheshin me te fuqishem se i ati i tyre, madje edhe se vet Zeusi. Qe te parandalonte keto pasoja te tmerrshme, pasi kishte fjetur me Metisen, Zeusi “e futi ate ne bark”; dhe e “gelltiti poshte ate menjehere”. Ishte teper vone: Metisa kishte mbetur shtatzene tashme. Si perfundim, Zeusi perjeton nje dhembje te madhe koke; Prometeu, Hefesti, Hermesi dhe Aresi çane koken e Zeusit me sepate (per t’i pushuar dhimbja) dhe Athina doli nga koka e Zeusit, e rritur dhe e armatosur, duke bertitur – “dhe tingelloi deri ne qiell klithma e saj e luftes. Dhe Urani (Qielli) iu tremb asaj, dhe nena Gjea (Toka)…”
Platoni, te Ligjet, ia atribuon kultin e Athines kultures se Kretes, ai e mendonte me prejardhje nga Libia gjate fillimit te kultures greke. Mitet klasike pas kesaj rrefejne qe Hera nuk ishte merzitur me Zeusin per shkak se kishte krijuar nje femije, por ajo “gezohet” per lindjen e Athines “sikur te ishte vajza e saj”. Ne perputhje me traditen mitologjike, Platoni, ne vepren Kratylus, jep etimologjine e emrit te saj qe do te thote “mendja e perendise”, theou noesis. Ne versione te tjera Athena ishte e bija e Zeusit jo nga marredhenia intime, por kur perendia kishte ndermend te krijonte boten permes nje fjale mendimi i pare ishte 'Athina'.


Add comment to this page:
Your Name:
Your Email address:
Your message:
 
  POZICIONI AKTUAL PLANETAR

HËNA SONTE:
 
Facebook 'Like' Button  
   
This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free