ASTRO
 
ASTRO-AL
Temat astrologjike  
  Faqja kryesore
  Info mbi librin astrologjik
  Astrologjia
  Ēfarė ėshtė horoskopi
  Horoskopi 2014
  Historia e astrologjisė
  Hapat e parė tė astrologjisė
  DIELLI - krijuesi i jetės nė Tokė
  Elementet e Jetės dhe Natyrės
  Miti i galaktikės sonė
  Vlera e astrologjisė
  Fakulteti i astrologjisė
  Astrologjia dhe Astronomia: E ėma dhe e bija
  Ndryshimi midis shenjave dhe yjėsive
  Tabela pėrmbledhėse
  Elementet themelore te zodiakut
  Grupimet e shenjave
  SHENJAT ZODIAKALE
  => Shenja dhe karaktere
  => Dashi
  => Demi
  => Binjakėt
  => Gaforrja
  => Luani
  => Virgjėresha
  => Peshorja
  => Akrepi
  => Shigjetari
  => Bricjapi
  => Ujori
  => Peshqit
  Shenjat flasin
  PLANETĖT
  Zbuloni fazat tuaja hėnore
  ASPEKTET PLANETARE
  Ashendenti
  12 sektorėt e zodiakut
  Akset dhe shtėpitė
  HARTA QIELLORE E LINDJES
  Shenjat nė shtėpinė e pestė
  Efemeridet
  Sunduesit planetarė
  Pozicionet e planetėve
  Tema astrologjike e Shqipėrisė
  Tema astrologjike e Aleksandrit tė Madh
  Parashikues & Parashikime tė mėdha
  TRANZITET PLANETARE
  Kalendari
  DITĖT E JAVĖS
  Revolucioni Diellor
  ASTRO-MJEKĖSIA
  Ndikimi i Henes se plote
  Eklipset
  Vdekja e papritur nė astrologji
  SINASTRIA
  Kur do ta gjej dashurinė
  Si ta bėsh pėr vete?
  PROFESIONI
  Parashikimi i Ndeshjeve
  Astrologjia kineze
  ASTROLOGJIA INDIANE
  Horoskopi Maja
  Orakulli kinez
  Leximi i vijave te dores
  Orakulli i Delfit
  Dita e verės - festa e Diellit
  Joga Diellore
  NUMEROLOGJIA
  Astro-teologjia
  Dorėshkrime tė Detit tė Vdekur
  Shenjat dhe vendet
  Kafshėt dhe planetėt
  Sa tradhėtar jemi
  Gurėt e ēmuar
  Artet mantike
  METODA TĖ TJERA PARASHIKIMI
  Ngjyrat e fatit dhe flaka
  Ēifti ideal
  Hėnat e pėrgjakura - Tetradat
  Fjalor astrologjik
  SHPJEGIMI I ĖNDRRAVE
  Thėnie pėr astrologjinė
  Info mbi parashikimet
  Galeria
  Si tė fitoni para
  Sondazh
  Mė kontaktoni
Copyright astro-al
SHENJAT ZODIAKALE

Ne astrologjine perendimore shenjat ndahen ne grupe te ndryshme:
1 - 4 elementet e jetes: zjarri, toka, ajri, uji
- shenjat e zjarrit jane: Dashi, Luani, Shigjetari
- Shenjat e tokes jane : Demi, Virgjeresha, Bricjapi.
- shenjat e ajrit jane : Binjaket, Peshorja dhe Ujori.
- shenjat e ujit jane: Gaforrja, Akrepi, Peshqit.

2- cilesia
- shenjat themelore: Dashi, Gaforrja, Peshorja, Bricjapi (me keto shenja fillojne ekuinokset dhe solsticet)
- shenjat e qendrueshme: Demi, Luani, Akrepi, Ujori.
- shenjat e ndryshueshme: Binjaket, Virgjeresha, Shigjetari, Peshqit.

3- gjinia
- shenjat mashkullore pozitive jane: Dashi, Binjaket, Luani, Peshorja, Shigjetari, Ujori,
- shenjat femerore negative jane : Demi, Gaforrja, Virgjeresha, Akrepi, Bricjapi, Peshqit.

Planetet sundojne secili nga nje ose dy shenja:
- Dielli - Luani - dita me fat: e diele, numri 1
- Hena - Gaforrja - dita me fat: e Hene, numri 2
- Marsi - Dashi - dita me fat: e marte, numri 8
- Venusi - Demi dhe Peshorja - dita me fat: e premte, numri 6
- Merkuri - Binjaket dhe Virgjeresha - Dita me fat: e merkure, numri 5
- Jupiteri - Shigjetari - dita me fat: e enjte, numri 3
- Saturni - Bricjapi - Dita me fat: e shtune, numri 4
- Urani - Ujori - (dita me fat e shtune), numri 7
- Neptuni - Peshqit -(dita me fat: e enjte), numri 9
- Plutoni - Akrepi - (dita me fat: e marte), numri 8


Kombinimi i shenjave:
Shenjat e zjarrit shkojne mire me shenjat e ajrit sepse pa ajer nuk ndizet zjarri, ajri e ndihmon zjarrin te shkoje sa me lart.
shenjat e tokes shkojne mire me shenjat e ujit sepse uji me token japin prodhim
Shenjat e ujit shkojne keq me shenjat e zjarrit sepse uji e shuan zjarrin
shenjat e ajrit e shkojne keq me shenjat e tokes sepse brenda tokes nuk ka ajer
shenjat e ajrit nuk e shkojne mire me te ujit sepse nen uje nuk mund te rrije ajri.
shenjat e tokes nuk e shkojne mire me shenjat e zjarrit sepse zjarri e djeg token.

4- Shenjat polare jane ato qe jane opozite me njera-tjetren, dhe gjenden perballe njera-tjetres ne zodiak. Njera perfaqeson materien dhe tjetra shpirtin. jane shenja te kunderta, por ligji i fizikes thote se te kundertat terhiqen dhe do te formonin çift ideal nese do gjejne gjuhen e perbashket.

Dashi - Peshorja
Demi- Akrepi
Binjaket - Shigjetari
Gaforrja - Bricjapi
Luani - Ujori
Virgjeresha - Peshqit

(Në varësi të kësaj faqeje keni përshkrimin dhe karakteristikat e së cilës shenje zodiakale.)Comments on this page:
Comment posted by adushi, 05/17/2012, 8:50 am:
wauuuuuuu sh sh interesante keto shenja..:)))))Add comment to this page:
Your Name:
Your Email address:
Your message:
HOROSKOPI - ASTROLOGJIA  
  ...................................Faza e sotme e Hėnės dhe pozicioni aktual planetar (lart)
Uploaded with ImageShack.us
Uploaded with ImageShack.us
Uploaded with ImageShack.us
Uploaded with ImageShack.us Protected by Copyscape Plagiarism Check
 
astron  
   
Advertisement  
   
Sot, ka pasur 37 visitorsnė kėtė faqe!
=> Do you also want a homepage for free? Then click here! <=
ASTRO